Фирмената организация постепенно, но осезаемо започва да формира облика на нашата икономика. Регистрират се ежедневно нови държавни фирми, фирми на граждани и т. н. Към перспективите на новосъздаваните се фирми проявяват интерес редица чуждестранни бизнесмени и досегашни партньори на нашите стопански организации. Целта на фирмената организация е да се създадат стопански структури, способни да съществуват и се развиват в пазарни условия, т.е. в условията на самоуправление, самофинансиране и състезателност с конкурентите в страната и в чужбина.
Свикнали сме многократно да повтаряме, че на настоящия етап овладяването на постиженията на научно-техническия прогрес в производството е жизнена необходимост за икономическото ни развитие. Отговорно може да се твърди, че именно сега, в условията на фирмената организация, овладяването на съвременните технологии става определящо условие,
НАЧИН НА СЪЩЕСТВУВАНЕ И РАЗВИТИЕ НА ФИРМИТЕ
При съвременна фирмена организация на икономиката се създават предпоставки именно икономическото овладяване на технологиите, икономическият интерес към технологически иновации и технологични пробиви да станат движещата сила на развитието.
На първо място, фирмите като самостоятелни стопански единици получават по-голяма маневреност и носят пълна икономическа отговорност за резултатите от своята дейност. В условията на пазарна икономика преимущества и добри финансови резултати постигат само тези организации, чиято технологична база осигурява по-ниски разходи на производството, и което е много важно – конкурентно качество на произвежданата продукция. Това е обективна принуда да се търси постоянно технологично обновление, но не като самоцел, а за постигането на конкурентни позиции на международния и вътрешния пазар.
На второ място, ориентацията на фирмите към пазара, особено в условията на остра конкуренция на международните пазари, предполага всяка от тях да работи за осигуряването на собствен технологически задел и адап-тация на чуждестранни пости-жения, които да гарантират не само добри текущи пазарни резултати, но и пазарен успех в бъдеще.
На трето място, ускореното движение на капитали и паричният пазар създават условия технологиите да се превърнат в продукт, чието усвояване е възможно само при гъвкавост и възможности за риск от страна на фирмите.
Внимателният комплексен анализ на икономическото, производственото и технологическото състояние и оценката на перспективите за самостоятелно съществуване и развитие са в основата на създаването на новите държавни фирми. Подобни проблеми особено силно вълнуват и учредителите на останалите фирми, базиращи се на различни видове собственост – индивидуалните и груповите фирми на граждани, кооперативните, със смесено участие и т. н. Сложни са и въпросите, които следва още сега да бъдат решени – от маркетинговите и финансово-паричните до въпросите на организационната структура, снабдяването и др. Тези проблеми са неизбежни и затрудняват първите стъпки на фирмите.
Въпросът за технологиите, за технологичното обновяване обаче е този дългосрочен и постоянен фактор, който има възлово значение за съществуването и за развитието на фирмите. Подценяването на неговата важност и пазарно значение за фирмите е равно на самоубийство. Затова анализът на технологическото състояние и бъдеще на производството от позициите на изискванията на пазара трябва да стане отправна точка в разработване на стратегията на всяка една фирма. Именно в извършването на този анализ сега се разкрива широко поле за ползотворна работа на икономическите кадри. Овладяването на икономическите аспекти на технологическото развитие, на технологическите пробиви, на тяхното влияние върху финансово-икономическото състояние на фирмите и върху пазара като цяло се превръща във важна задача за всички нас, за целия наш творческо-професионален съюз.
Опитът на страните с развит пазар показва, че текущата дейност на преуспяващите фирми е пронизана от
ПОСТОЯННА ОРИЕНТАЦИЯ КЪМ – РЕАЛИЗИРАНЕТО НА ДОБРЕ ОБМИСЛЕНА СТРАТЕГИЯ ЗА ТЕХНОЛОГИЧНО РАЗВИТИЕ
Свидетели сме как технологиите във всички аспекти на това понятие – като начин на производство, на информационно обслужване, на пазарно поведение и т. н., от явление с предимно научно и производствено-техническо значение отдавна са се превърнали в определяща сила за битието на водещите фирми, гарантираща тяхното икономическо процъфтяване и приспособи- мост в условията на конкуренцията.
Анализът на дейността на редица водещи фирми в света показва, че тя се характеризира с непрекъснат стремеж към нововъведения, търсене на нови подходи и решения за производствените процеси, за произвежданите от тях продукти, за пазарната реализация и за дейността на развойните им звена. За тях е характерно също, че те без колебание са готови да се откажат от вече завоювани позиции, от постигнатия успех в името на овладяването на нови, по-перспективни позиции и осигуряването на ново място в конкурентната борба.
Това стопанско поведение е обективна необходимост и за дейността на нашите фирми в създаваните реални пазарни условия, където именно умелото използване на новите технологии са от голяма икономическа необходимост. Трезвата оценка за начина на производството, за равнището на продукцията, и то в сравнителен план по отношение на изискванията на пазара и на технологичните и пазарни възможности на конкурентите, е от- правната точка за оценка на необходимостта от съществуване на всяка една фирма.
Положителната оценка за сегашното технологично състояние на продуктите и пазарните позиции на фирмата обаче още не е достатъчна гаранция за добри икономически перспективи. За фирмата е от първостепенно значение да си направи обективна самооценка в каква степен начинът на нейното съществуване и развитие се формира от стремежа към технологически иновации.
Опитът сочи, че фирми, които са считани за лидери в своята област, могат да понесат значителни загуби и да отстъпят пазарни позиции само защото, достигайки определено високо технологично равнище, подценяват значението на непрекъснатата работа по иновациите като качествено изменение в начина на производство и в продуктите.
Разбираеми са затрудненията на фирмите при решаване на въпроса за практическо реализиране на технологичните иновации. Съвременното разбиране за
ИНОВАЦИИТЕ КАТО КАЧЕСТВЕНА СМЯНА, СКОК В ТЕХНОЛОГИИТЕ,
а не като процес на по-нататъшно усъвършенствуване на прилаганите технологии означава, че овладяването на всяка иновация е свързано със значителни рискове. Проблемът е в това, че напърво време внедряването на иновацията не увеличава резултатността от производството и често изисква значителни капиталовложения. Възможната грешка в оценката на перспективния потенциал на иновацията от гледна точка на икономическите и пазарните преимущества може да доведе фирмата до сериозни затруднения и сътресения. И въпреки всичко това е доказаният път на успеха, за значимото пазарно присъствие. Успешно реализираната иновация от дадена фирма е гаранцията за пазарен пробив и допълнителна печалба.
В такива повратни моменти отговорността на икономическите кадри е огромна. Често ние, икономистите, сме склонни да екстраполираме постигнатите икономически резултати, без да отчитаме променящите се технологични условия, промените в пазарните изисквания с всички произтичащи от това отрицателни последици. По-нататъшното прилагане на такъв подход в сегашните условия е недопустимо!
Усетът за необходимостта от овладяване на качествено нови технологии е от жизнено значение за насочване на инвестициите на всяка фирма. Безсмислено е да се влагат средства в усъвършенствуването на технологии, чиито развоен потенциал е изчерпан. При тях всяко по-нататъшно изразходване на средства е свързано с намаляване на резултатите, което е и белег за приближаващия се момент, за приближаващата се необходимост от скок на ново технологично равнище.
За да се оцени обаче кога ще настъпи този момент, е необходимо специалистите и ръководителите да могат икономически да концептуализират възможния алтернативен процес или продукт. На тази база те трябва да умеят да прогнозират най-дългия възможен период, в който ще се задържи съществуващата технология, най-краткия период, в който новата технология ще стане икономически изгодна, да определят колко ще продължи преходът от една продукция към друга, какви са икономически възприеманите и от купувачите, и от конкурентите производствени издръжки. А това означава постоянно да се знаят предполагаемите конкуриращи стоки и тяхната икономика, постоянно да се поддържа определен технологически задел от разработки в дадена област.
Постигането на вярна оценка за настъпването на технологическия предел в дадено производство, за сроковете и необходимия задел за неговото преодоляване е изключително сложна задача, но именно такива оценки са постоянно необходими на фирмите за тяхното стопанско оцеляване и развитие. Във връзка с това едва ли е необходимо да се посочват примери от нашата практика за значителни инвестиции, обезценени именно поради недооценка на настъпващия технологичен скок в производства, които развиваме, и на възможностите, които предоставят зараждащите се нови технологии в тази област. Това фактически води до производство и предлагане на неконкурентни изделия на международния пазар, ниска ефективност, намаляване или прекратяване на износа и т. н. Такова поведение едва ли може да гарантира икономическата стабилност и перспективност на новите фирми в новите условия.
За голяма част от нашите фирми ще бъде характерно не толкова осъществяването на значими собствени технологически иновации, колкото
ПРИЛАГАНЕТО И РАЗВИТИЕТО НА ЧУЖДИ ТЕХНОЛОГИЧЕСКИ РЕШЕНИЯ И ПРОДУКТИ.
Световният опит сочи, че чрез тях също може да се осигури ефективно присъствие на пазара, макар и не в тази степен, която е по-стигната от водещите в технологическо отношение фирми. На базата на чужд технологически опит фирмите могат, използвайки своя развоен потенциал, да разработват собствени решения за гарантиране на добра конкурентоспособност, пазарен и икономически успех на своето производство.
Реалистичното възприемане от дадена фирма на очевидността от такава възможност за развитие и успешно присъствие в стопанския живот е отправна точка за провеждане на ефикасна технологическа политика, освободена от излишни претенции и задитания. В случая обаче чуждите технологии и продукти следва да бъдат подлагани на задълбочена оценка от гледна точка на техния потенциал на развитие и съответствие със сегашните и бъдещите изисквания на пазара, където фирмата ще търси своето утвърждаване.
Правилността за избора на такъв подход на стопанско поведение може да бъде обоснована и с това, че в редица случаи технологичните лидери не разполагат с достатъчен собствен потенциал за бързо овладяване на даден пазар и в това отношение могат да бъдат подкрепени от други заинтересовани фирми, незастрашаващи техните интереси. Също така в редица случаи собственото присъствие на водещите фирми на даден пазар не е изгодно, предвид неговата специфика, необходимостта от допълнителни разходи, удължен период на адаптация и др., което ги принуждава да търсят сътрудничество с други фирми, опериращи на този пазар. Както в първия, така и във втория случай е особено целесъобразно нашите фирми да сътрудничат с водещите чужди фирми в съвместното разпространение на наши и техни технологически решения и продукти на вътрешния и външния пазар.
Помощта на икономистите в това отношение при добра организираност и целенасоченост може да даде значителни резултати.
В условията на развит пазар технологичното развитие на фирмите може съществено да бъде ускорено чрез
ПО-ГОЛЯМО ЕДИНОДЕЙСТВИЕ С РАЗЛИЧНИТЕ ФИНАНСОВО-КРЕДИТНИ ИНСТИТУЦИИ И ОСОБЕНО С БАНКИТЕ
Известни са многопосочната дейност на многобройните финансово-парични институции в страните с развита пазарна икономика и широкият спектър от услуги, които те оказват на фирмите. В нашата страна една от основните задачи на специалистите от финансово-кредитната система на сегашния етап е да съдействуват за ускореното формиране на пълноценен паричен пазар. Важна негова функция трябва да бъде, създавайки среда за активизиране на икономическите интереси на фирмите, да превърне технологиите във феномен икономически, феномен пазарен.
Банките могат съществено да допринесат за обективната обосновка и пълноценна оценка за влиянието на отделните технологии върху финансовото състояние и пазара на фирмите. Водеща следва да бъде тяхната роля и в привличане на капитали от развитите в технологическо отношение страни за ускоряване овладяването на наши изобретения, технически решения и оригинални продукти по пътя на съвместни инвестиции, предприятия, фирми и др.
Чрез посредничество на банките и с непосредствено тяхно участие българските капитали, изобретения и оригинални технически достижения могат бързо и ефективно да бъдат влагани в съвместни предприятия и фирми в чужбина. Значителни, са перспективите за банково въздействие по ускоряване овладяването на нововъведенията и вътре в страната – чрез конкурси, финансова и консултативна подкрепа на иновациите и прочее.
Постановките на Декемврийския пленум (1988 г.) на ЦК на БКП за фирмена организация на народното стопанство и новите нормативни документи създават необходимите условия за вграждане на стремежа за ускорено технологично обновление в мотивационния механизъм за работа на фирмите. Затова именно сега, още от началото на дейността на всяка фирма, е необходимо ясно да се разбере, че без икономическо и пазарно оценяване и овладяване на технологиите нейното икономическо развитие е невъзможно.
Вестник „Икономически живот“
Год. XXIV, Брой 1130, София, 03.05.1989 г.
Редакционна колегия:
Гл. Редактор: Георги Бабурски, Васил Алексиев – първи зам. гл. редактор, Венцислав Ганчев, Григор Илиев, Димитър Иванов – отговорен секретар, Заварин Дойкин – зам. гл. редактор, Константин Иванов, Милчо Стоименов, Нено Ненов, Румен Георгиев, Тодор Кънчев.