Cm, н, с, д-р РУМЕН ГЕОРГИЕВ, председател на Съюза на икономистите и вицепрезидент на Международния съюз на икономистите (IEE), пред в, „Демокрация“
- Господин Георгиев, кои са според вас преките икономически причини за катастрофалното състояние на българското общество?
- Смятам, че корените на сегашната ни катастрофа трябва да се търсят не в кризата на банковата ни система, нито пък в промяната на традиционните пазарни връзки с „Дядо Иван“. Те са в отдръпването на истинския наш бизнес от отговорни позиции. Бизнесът на практика отказва да подкрепи държавата и управляващите в решаване на приоритетните задачи на обществото. Свидетелство за това е очевидната пасивност на всички нива на бизнеса по близкосрочните и дългосрочните стопански цели. Бизнесът се окопа, за да гарантира собственото си оцеляване, без да държи сметка за обществото и държавата. Вземете например факта, че паричните ресурси масово се теглят от банките, превръщат се в съкровища или се изнасят в чужбина. Наивно е да се мисли, че в основата на това явление стои само дребният спестител, трупал с десетилетия бели пари за черни дни. Именно парализата на националната бизнесинициатива опразни касите на нашите банки и замрази външните авоари.
– Говорите за отдръпване на бизнеса, а има ли кой да се отдръпва? Не надценявате ли възможностите на нашия бизнес?
- Ни най-малко. Не отъждествявайте нашия бизнес с образа на честнил частник, натрапван с години от някои медии. Бизнесът е инициатива, а не наследствено или ад-министративно положение. Бизнесмен не е този, когото са назначили, а този,- който е доказал, че е такъв. Образно казано, бизнесът е като бременност: или го има, или го няма. Или си, или не си бизнесмен. Той може да е директор на държавно предприятие, квартален бакалин, селянин, успял да завърти имота си с печалба и за себе си, и за околните, и т. н.
Бизнесът въпреки многото и сигурно небезоснователни упреци е сфера на иновационно поведение. Тук печели не задължително най-богатият, най-силният. Тук печели най-предприемчивият. Но точно тези качества – иновационност, предприемчивост – бяха парализирани и изопачени от държавната политика на управляващата БСП. Истинската пазарна етика не допуска да виреят в пазарната сфера насилието, рушветът, с нищо несдържаната алчност и лецемерието. В напредналите пазарни икономики най-много и най-радикално се наказват отстъпленията от тази етика. У нас, обратното – корупцията се насажда от горе и подменя, измества истинската предприемчивост. В резултат всички сме на това дередже, на което сме днес.
- А какво трябва да се направи, за да заеме бизнесът подобаващото му място и да поеме национална отговорност?
- Главното е да се създадат условия бизнесът да започне да работи сам, без някой да го води за ръка или да го командва. В тази връзка е важно да се разбере, че е нужно не пряко, а косвено въздействие върху стопанската ситуация, т. е. не върху хората и ресурсите, а върху условията за тяхното ефективно действие. Не е изход и търсенето на добрите и анатемосването на лошите бизнесмени, което по същество е внасяне на политическа поляризация и конфронтация в стопанската сфера.
– Кои са тези условия по-конкретно?
- Първото условие е решително ускоряване на приватизацията с използване на всички известни за това форми, като тя се насочва изключително към повишаване отговорността на собствениците. Това не може да стане, ако не се използва такава съвършена форма на конкуренцията, каквато е фондовата борса, или ако не включи замяната на дълг срещу собственост сред формите на приватизация. Но най-важно- то – самият приватизационен процес трябва да се приватизира. Заради личния си интерес властващите забравиха, че държавата не може да бъде единственият субект на приватизация. Тя си присвои правото да командва тъй наречената общона- родна, или ничия, собственост, без да има законови основания за това.
Другото важно условие е разширяване на конкурентността в стопанската сфера. Това е невъзможно, без да се стимулира отговорното потребление. Една приватизация, дори и широкооб- хватна, е недостатъчна. Без стимулиране на платежоспособното търсене приватизацията се изражда в корупция. Само широкото търсене на стоки и услуги освобождава различните субекти на собствеността от опека от страна на държавните чиновници, а значи ограничава корупцията. Във връзка с това не е случайно, че БСП се бори най- активно срещу повишаването на доходите, дори и тогава, когато те не увеличават инфлационния натиск.
И нека бъде ясно – не става дума за раз- даване на повече пари на повече хора. Защо например еднократно да не се увеличат заплатите в държавния сектор, като увеличението се използва целево за реконструкция на социалноосигурителната система и медицинското обслужване. Държавният бюджет ще бъде облекчен, услугите ще се подобрят, а гражданинът ще контролира качеството им, защото харчи свои средства.
– Смятате ли, че тези условия са достатъчни?
- Мога да дам много примери за стимулиране на платежоспособно търсене без инфлационния натиск и утежняване на държавния дълг, както и за разширяване на конкурентността. За да проработят механизмите и условията обаче, е нужен принципно друг подход на властващите към бизнеса – уважение и равнопоставеност. Сегашният комунистически диктат на държавата към бизнеса ликвидира основното му условие – иновацията. Недоверието към способността на бизнеса да печели благодарение на инициативата и иновацията запазва корените на комунизма.
Комунизмът наистина ще си отиде безвъзвратно, когато бизнесът заеме естественото си положение в основата на обществото.
Вестник “Демокрация”
01.10.1996 г.