МЗК „Европа“ празнува своята 5-годишнина
И Международната застрахователна компания „Европа“ порасна с още една година. Този свой юбилей тя отбеляза на 24 септември в ресторант „форум“ на НДК. Много бяха гостите, които почетоха празника: дипломати, застрахователи, представители на финансови кръгове, журналисти. Те дойдоха тук, за да споделят радостта на домакините от постигнатите успехи.
Празника откри г-н проф. д-р Румен Георгиев, председател на Съвета на директорите и главен изпълнителен директор на МЗК „Европа“, който ги води по пътя на трудностите и успехите и с когото МЗК „Европа“ завоюва стабилно място на застрахователния пазар и авторитет сред застрахова- телите. И който е един от най-известните професионалисти сред финансовите среди. Той започна с думите:
- Драги приятели, драги сътрудници и съдружници, благодаря ви искрено за това, че с присъствието си на празника на тази вечер вие изразявате уважението си към нас и 5-годишнината на компанията ни.
И продължи:
- А уважението ви не само към ръководството на МЗК „Европа“, но и към работата на целия й екип. А без акуратността и професионализма на всички сътрудници, без помощта на акционерите ние не бихме имали тези успехи, с които сега се гордеем. Най-синтезираният е лицензът за застрахователна дейност, който получихме между първите дружества.
Нека да полеем и резултатите, и този висок успех за нас с хубаво питие и ги отпразнуваме с празнично настроение. Нека то, настроението, ни съпътства не само в празници, а и в делници, защото трудът без настроение не дава добри плодове. Само с него могат да се получат високи резултати. Наздраве на всички присъстващи тук, за нашите успехи и за нашето приятелство!
Разбира се, че думите на г-н Георгиев бяха посрещнати с ръкопляскания и усмивки, които бяха началото на хубавото настроение, което той пожела на всички.
Музиката стихна, за да чуят празнуващите и поздравлението на г-н Алексанър Томов, председател на парламентарната група на Евролевицата:
- Уважаеми дами и господа, уважаеми акционери на компанията, позволете ми да вдигна тост от името на представителите на българския парламент, които присъстват на този празник. Мисля, че през тази година за българските застрахователи и лично за вашата компания се случиха няколко хубави неща. Едното от тях е, че имаме Закон за застраховането, който, надявам се, ще създаде стабилна база за модерно застраховане в България. На второ място смятам, че с лицензирането на дружествата и компаниите се полагат основите на преустройство на пазара за една почтена и дългосрочна конкуренция. Това, в което най- много вярваме ние, е, че компании като вашата са в състояние именно в такива условия да проявят своя професионализъм, професионализма на своите кадри. В лицето на вашата компания виждаме хора с богат житейски и професионален опит, опит на икономисти, на познавачи на своето дело.
По време на празника се обърнахме към негови гости с един-единствен въпрос – какво биха пожелали на МЗК „Европа“?
Кръстьо Петков, председател на Обединения блок на труда:
- Най-сърдечно и приятелски искам да поздравя компанията и проф. Румен Георгиев, която той оглавява, за това, че създаде една нова прозрачна структура, успя да привлече в нея ясни акционери, че тя получи между първите своя лиценз. Мога да цитирам няколко реда от поздравителния ни адрес, който току- що му връчихме: „Без успешно застраховане солиден бизнес няма. Без застраховане и осигуряване на пазарна основа не може да има солидарна икономика. Така че в следващите години МЗК „Европа“ нека се поздрави с успешни стъпки в тази сфера. Уверен съм, че компанията има невероятно бъдеще.
Валентин Панайотов, директор на вестник „Пари“:
- От името на издателите на в. „Пари“ най-сърдечно поздравявам нашите приятели от МЗК „Европа“ и искрено им честитя петия рожден ден. Получаването на лиценз е един изключителен успех за компанията в тези сложни времена в България. Пожеланието ми – все напред, Румене!
Костадин Костадинов, председател на УС на ВЗАД „Армеец:
- Радвам се много в този празник на „Европа“, от сърце желая на всички от компанията здраве и успехи. И занапред да се утвърждават като едни от най-авторитетните и търсени застрахователи.
Димитър Манолов, вицепрезидент на КТ „Подкрепа:
- За мене е голяма радост това, че „Европа“ навлезе здраво на пазара, че е една от най-перспективните застрахователни компании и една от първите, получили лиценз. Желая й успешно развитие, и на 55-ия юбилей да бъда отново на техния празник.
Виолета Даракова, изпълнителен директор на ЗАД „Евро Инс:
- На МЗК „Европа“ и на г- н Георгиев пожелавам много успехи, спокоен и добър бизнес. Да имат повече и добри клиенти, здрав портфейл и все така да ни канят по приятни поводи. Да работим в бъдеще лоялно, колегиално, което вече правим заедно.
Лука Доков, управляващ директор на ЗПАД „AIG-България“:
- Да са живи и здрави колегите от „Европа“, да изкарат още 50 години до следващия пореден празник. Пет години в живота на човека са миг, но в застраховането не е лесно да живееш пет години и да дочакаш празник. Пожеланието ми е: „Дерзайте!“
Петър Дертлиев, председател на Социалдемократическата партия:
- Щастлив съм, че в една абсолютно необходима област, каквато е застраховането, има хора, които създават друг имидж, друг образ на застрахователи и на неговото дело. В тази област особено важно е доверието на клиентите. А „Европа“ спечели именно с доверието на хората, с които работи.
Соломон Паси, президент на Атлантическия клуб:
- През тези пет години МЗК „Европа“ успя да съчетае професионализма в бизнеса с далновидността в политиката. Изключителната комбинация между застраховането и евроатлантическата интеграция доведе до успехите на компанията и аз им пожелавам на петдесетата година те да са много повече от тези, които отчита на петгодишния си празник.
Акорд на поздравленията и пожеланията бяха думите на г-н Христо Христов, директор на ДЗН:
- Пожелавам на МЗК „Европа“ АД, получили разрешение за застрахователна дейност, успех в свободния застрахователен пазар. Чрез повишаване на разнообразието и качеството на предлаганите услуги да възвърнат авторитета на българския застраховател.
В самия крайчец на празничната вечер въпреки явната умора г-н Георгиев даде интервю за в. „Застраховател:“:
- Празник е …5 години МЗК „Европа“. Някои ваши колеги казаха, че сте щастливи. С какво според вас?
- С резултатите до този празник и с екипа, който ги постигна. Защото създаването на една компания в условията на хаос е като стрелба по движеща се мишена. Не е толкова важно в момента да си улучил мишената, колкото добре да си залегнал.
- Това е добра метафора…
- За тези пет години смятам, че ние сме добре залегнали и попаденията ни в мишената са добри. Това ни удовлетворява, но в по-нататъшното улучване на целта имаме и проблеми, сериозни проблеми. Вече съм заявявал, заявих го и днес пред директора на надзора г-н Христов, че всъщност даването на „кетапа“ е само първата крачка, а истинското лицензиране сега започва. Защото лицензиране значи привеждане на дейността на дружествата и компаниите в съответствие със закона и с подзаконовите нормативни актове. Това е много отговорна работа, която тепърва трябва да свършат всички компании за пазара като цяло. Едни са по-напред, други след тях. Ние сме от тези, които са по-напред, затова и сме между първите лицензирани. По-напред сме в подготовката на нашата документация в съответствие с изискванията на закона, на европейските стандарти. Но пазарът, пазарът още не е регламентиран. За да се преодолее хаосът, се изисква къртовска работа не само от страна на застрахователите, но и от страна на държавните институции. Застраховането е една област, контролирана от държавата, с ясна социална насоченост и играе съществена роля в макроикономиката.
- Вие сте и учен, и човек на практическата застрахователна дейност, как мислите – какво ще се случи на пазара?
- Предстои отрегулиране на застрахователния пазар.
- И в този процес къде ще е МЗК „Европа“?
- Ако се проведат нормално процесите на реформи в страната, в следващите пет години МЗК „Европа“ ще бъде сред лидерите. Сега тя е сред новаторите на българския застрахователен пазар и все още не е лидер.
- Има ли в момента новаторство в застраховането?
- Застрахователният пазар в България е силно инертен, той предлага едни и същи продукти по един и същи начин, играта е главно около цената. По-точно монополистите постоянно подбиват тарифите. По косвен начин понякога те налагат и монополно високи цени. И почти не се играе извън това русло. А животът върви бързо и той ще ни изхвърли, ако ние не предлагаме в нашата работа новости, ако не правим застраховки по мярката на клиента, ако не създаваме нови продукти, които да съответстват на изграждането на гражданското общество, на задачите за изграждането на това общество.
- Дали имат готовност за това всички дружества? Няма ли да съществува дисбаланс по отношение на участието им в този процес?
- Ние сега участваме в него на базата на ентусиазма. Имаме например над 20 разновидности на продукта „Обща гражданска отговорност“, например застраховка професионална отговорност на юрист, нотариус, на одитор, на инженер-строител, на журналист (тя е последната, най-новата), застраховка на лекар, на зъболекар и т.н. И още застраховка гражданска отговорност за качеството на продукта, гражданска отговорност на работодателя, гражданска отговорност за трети лица на територията на обекта; застраховка на качеството на туристическата услуга и много други. Бих добавил като нови още екозастраховката, а и застраховката на няколкото пакета болести по така наречените застраховки „Заболяване“. Ние сме от малкото компании, които получиха лиценз по застраховката „Заболяване“, другите не я познават. Това не е застраховка „Злополука“, тя е друга и много малко организации я прилагат. А е много необходима, като имаме предвид днешното състояние на здравеопазването. Ако развиваме тези застраховки, намалявайки до голяма степен печалбата си днес, то е с разбирането, че следва да го направим, защото сега пазарът се развива и утре ще има добри резултати. Но не всеки прави това. Трябва да се създадат обективни условия, за да бъдат заинтересовани застрахователите за реализиране на социални програми, на програми със социално значими застраховки и по социално значими задачи и цели в обществото. Тези програми трябва да бъдат данъчно облагодетелствани, така както е на Запад.
- Пет години. Малко ли бяха те за реализирането на целите, които си бяхте поставили през това време и колко ще ви трябват за реализирането на бъдещите ви цели?
- Мисля, че това, което направих досега, не е малко, но още не съм напълно удовлетворен. Възможностите на екипа са за по-широко разгърната дейност чрез холдинг, чрез една по-устойчива, по-голяма структура, която да провежда по-независима и новаторска политика.
- Вашето виждане за идеалния образ на застрахователя, за идеалния пазар?
- Идеален пазар няма. Той е една усъвършенстваща се система, безкрайни са нейните възможности. Мисля, че ако застрахователният надзор, след огромната работа, която извърши и върши по лицензирането, въведе по-ясни правила по контрола на застрахователната дейност, по дейността на брокерите, по разнообразяването на пътищата за продажби на застраховките и удовлетворяване на потребностите на хората, ще се създадат условия за един много по-истински пазар. Но е илюзия, че е възможно развитие на застраховането от само себе си, без намеса на държавата.
- Стана вече дума и за това, че един ден може да отпадне Националният съвет по застраховане. Понеже говорите за контрол, как виждате ролята на Дирекцията за застрахователен надзор?
- Възможно е Съветът по застраховане, който имаше и има все още главна задача – лицензиране на застрахователите, постепенно да намали функциите си и дори да отпадне. За мен това означава да се засилят някои други функции на ДЗН. И, което е особено важно – засилване на функциите на обществените организации на застрахователите, засилване функциите на обществените организации, представляващи клиентите на тези застрахователи. В развитите страни има организации на застрахо-ва-ни-те! А ние още не говорим за това. ДЗН заедно с обществения контрол трябва постепенно да заменя контрола на Националния съвет по застраховането. Но за това трябва да узреят условията. Значи това ще бъде възможно тогава, когато създаваме нови обществени отношения между дирекцията и надзора и застрахователните компании, между тях и клиентите, между клиентите, застрахователите и държавата.
- И все пак празник е, да се върнем към него – заключителните ви поздравителни думи?
- Благодарствени са заключителните ми думи. Благодарност към моите сътрудници, към нашите съдружници. Благодарност към клиентите ни, които ни оказват доверие. На един празник най-важното е да се види кой как е работил и с какво е допринесъл за резултатите, които правят този празник истински!
- И екипът на в. „Застраховател“ ви честити юбилея, пожелавайки ви щастлив път през годините!
- Благодаря ви!
ПЕТЪР АНДАСАРОВ
Статията е част от в. Застраховател,
ISSN 1310-2397, Година V, брой 18 (107),
30 септември – 16 октомври 1998 г.