„Фирмени стратегии и конкурентоспособност“(Стратегиране и конкурентоспособност)
(автор: проф. д.ик.н. Румен Геогриев)
Десетте конструкта на конкурентното стратегиране (въвеждаща лекция)
- 0. Въвеждаща лекция
- 1. Актуалност на дисциплината. Конкретизиране на основните понятия
- 2. Конкурентоспособност – видове и фактори
- 3. Моделът национален диамант
- 4. Мисия и цели на бизнеса
- 5. Сканиране на вътрешната среда на фирмата
- 6. Сканиране на конкурентната среда. Еталонни стратегии
- 7. Принципи на ползване на модела на еталонните стратегии
- 8. Развитие на модела на еталонните конкурентни стратегии
- 9. Конкуриране за крайния потребител в среда на преживяване
- 10. Обвързване на цели, конкурентни позиции и стратегии
- 11. Балансирана система от показатели
- 12. Стратегирането и предизвикателствата пред държавното регулиране
Аз съм бивша ваша студентка по специалност „Приложна икономика“, ф.н. 30268. Лекциите и семинарните занятия по „Конкурентно стратегиране“, водени от Вас, бяха изключително полезни за мен.
В тази връзка би представлявало интерес за мен да споделите накратко как работите с докторантите, на които сте научен ръководител, какъв е подхода Ви към тяхното обучение и научна подготовка? Сигурна съм,че този въпрос интересува и много други колеги, с оглед на техните бъдещи планове.
Благодаря предварително!
Здравейте Люба,
Радвам се, че оценявате приноса ми за Вашите професионални знания и умения.
В отговор на въпроса, това което накратко мога да кажа е, че държа докторантите по икономика и управление да придобиват, не толкова (по-точно не само) опит в „науката като знание“, но и в „науката, като практика“. Това значи повече общуване и срещи, както с научния ръководител, така и други преподаватели, повече участие в дискусии, съвместни изследвания, демонстрация на навици и знания на конференции и семинари (докторантски академии) и т.н. Считам, че добрия учен – икономист се ражда главно чрез научна практика. За да стане такъв, кандидата трябва да може да беседва и убеждава другите за идеите си. За това не са достатъчни само желание и теоретични познания. Необходими са навици, добро владеене на специфичния икономически език, няколко дипломи зад гърба, системно мислене и доза самоувереност. Разговорите, диалозите в икономическата наука са своеобразна мрежа или пазар на идеи и внимание между икономистите, управленците и другите участници в икономическите процеси.
Природата на нашата наука е такава, че икономическите разработки практически никога не се внедряват в живота в своя първосъздаден вид, дори често се игнорират. Същевременно чрез пазара на внимание и идеи учените-икономисти могат и влияят реално и силно върху вземането на решения в държавата, институциите и фирмите.