Неотдавна медиите разпространиха откъси от реч на лорд Питьр Левийи – председател на Lloyd’s, в което известният специалист споделя, че за посрещането на глобалните предизвикателства се изисква системен подход, подход на много равнища, като целта е да се постигне още по-гъвкаво управление на рисковете. Лорд Левийн произнесъл тази реч на конференция, посветена на проучването на защитата и сигурността в Обединения кралски институт за услугите. Компанията Lloyd’s е работила успешно и по време на войни, бунтове, природни катастрофи, терористични актове. „Като световен лидер за специализирано застраховане и презастраховане, разбирането и предвиждането на големи катастрофи е нещото, с което се занимаваме0, изтъкнал Левийн, очертавайки съвременни рискове, като промени в климата, още по-голямата обвързаност на финансовите пазари, непрекъснатото „развиване ° на тероризма. Според г-н Левийн съществуват четири ключови метода, които застрахователите и обществото като цяло трябва да прилагат, за да постигнат устойчивост срещу рисковете: яснотата относно рисковете (застрахователите и обществото трябва да задълбочат разбирането си за ключовите заплахи срещу стабилността); разбирането, че опасността може да доведе до решителни действия (застрахователите биха могли да помогнат на бизнесмените и собствениците да се защитят по-ефикасно); обвързването и партньорството (застрахователите трябва да работят заедно с правителствата, бизнеса и всички заинтересовани общности и да им влияят, за да се идентифицират рисковете, които заплашват нашето общество, за да може то да се подготви и се справи с тях); предпазване от рискове в съвременната обстановка е да се инвестира в проучванията на промените в климата, включително и от застрахователите.
Спомних си тази впечатляваща реч в деня, когато в столичния „Гранд хотел София“ се състоя премиерата на една новаторска книга – „Делови решения и сигурност на организацията“, от д.ик.н. Румен Георгиев, вицепрезидент на Международния съюз на икономистите (IUE), професор и действителен член на Международната академия по мениджмънт (IAM), която входа на представянето бе характеризирана от всички като изключително оригинален интелектуален продукт.
На събитието присъстваха колеги на автора от СУ „Св. Кл. Охридски“, преподаватели и научни работници, представители на охранителния бизнес, застрахователи, политици, журналисти. Тук бе и заместник-ректорът на алма матер проф. Георги Бакалов. Поздравление към автора поднесе доц. Георги Чобанов, заместник-декан на Стопанския факултет на университета.
Проф. д.ик.н. Нансен Бехар – ръководител на катедра „Икономика“ в СУ „Св. Кл. Охридски“ и научен рецензент на книгата, я нарече пионерски труд, свързан с разкриването на новата магистърска програма в Стопанския факултет на СУ (“Актюерство и управление на риска“), която е под ръководството на г-н Георгиев. Книгата всъщност е методологическа база за студентите от тази програма. Според проф. Бехар тя представлява своеобразен монографичен учебник – труд с монографичен характер, същевременно предназначен за студенти, преподаватели и за всички, които се интересуват от темата. В творбата е събрано и всичко по-важно и интересно, писано по тази проблематика в литературата до днес, обобщи проф. Бехар.
По-обстойно представяне на „Делови решения и сигурност на организацията“ направи другият й научен рецензент – проф. д.т.н. Цветан Семерджиев. Той нарече монографията изключително актуален и значим научен труд. Темата на изследването на проф. Георгиев е свързана с редица наболели днешни проблеми, които очакват своите решения. Проф. Семерджиев запозна накратко присъстващите с творческата биография на автора, която включва повече от 90 научни публикации (написани и издадени в периода 1971-2007 г.); много от тях са удостоявани с различни награди и са помествани в широк кръг от авторитетни български и чуждестранни научни списания, издавани са в чужбина, цитирани са в списания и доклади, посветени са им множество рецензии и анализи.
Трудовете на проф. Георгиев, в това число и последният, са посветени на актуални и значими въпроси на усъвършенстването на стопанското управление, вземането на делови решения и гарантирането на сигурността на организацията. В теоретичен и методологичен аспект трудовете на проф. Георгиев допълват постиженията на теоретичната мисъл у нас и в чужбина, в тях са разкрити влиянията на глобалните проблеми върху устойчивостта на стопанските инициативи и ролята и мястото на процесите на вземането на добри делови решения в сигурността на социалните организации, изтъкна проф. Семерджиев. Той подчерта също, че тези трудове са и много полезни учебни материали със съществена приложна стойност. Последният му труд, както и предишните впрочем, се отличава с методо- логическа издържаност и прецизност, начинът на разработката и представянето на резултатите, стилът, езикът, външната форма отговарят на всички изисквания за академични и научни публикации.
Монографията е плод на дългогодишен творчески труд. В нея се разкриват и доказват съществени нови страни на вземане на делови решения в условията на несигурност, изтъкна още проф. Семерджиев. Авторът е успял да разкрие същността и съдържанието на всички нови концепции и подходи в третираната научна област, да изложи в достъпна форма актуалните и значими нови знания, като по оригинален начин е създал ново учебно съдържание, което ще бъде изключително полезно за всички сегашни и бъдещи студенти, специализанти и докторанти, работещи в областта на вземането на делови решения в условията на несигурност.
В монографията има множество приносни, оригинални идеи – като водещо е използването на системно-интегративен подход за анализ на явленията и процесите в икономиката. Това позволява да се интерпретира по нов начин вземането на решения в условията на неопределеност, да се идентифицират проблемите на качеството и ефективността на управлението, да се разкрият нови модерни механизми за организацията и управлението в сферата на сигурността. Също така успешно е развита идеята за използване на системно-интегративен подход при изграждане на автоматизирани системи за управление и вземане на решения в социалните организации. На тази основа е създадена теоретична и методологична база за анализ и синтез на съвременните информационни технологии от гледна точка на тяхната приложимост в процеса на деловите решения.
В монографията е развито и оригинално виждане за сигурността на социалните организации, при което е обобщен целият достъпен към момента теоретически и практически опит при вземане на делови стратегически решения в условия на неопределеност. Издадената монография е актуално и значимо научно събитие. Публикуваните в нея резултати създават предпоставки за внедряване на авангардни методи за вземане на решения и управление на сигурността в социалните организации. Те са ефективна основа за подготовка на кадри в тази област. Тук са поместени актуалните и значими нови знания, представляващи интерес за вземащите решения и носещите отговорност за сигурността ръководители, обобщи проф. Семерджиев.
Изказване направи и доц. д-р Цветан Давидков – ръководител на катедра „Стопанско управление“ в СУ, който също е научен рецензент на книгата на проф. Георгиев. Г-н Давидков насочи вниманието върху някои от най-перспективните моменти в книгата. Според него при разработването на тази проблематика в повечето случаи не се обръща толкова внимание на човешката страна, колкото на логиката, на алгоритми- зирането на процеса на вземане на решения. В труда на проф. Георгиев има съществени заявки за разработването именно на тази страна от процеса на вземане на управленски решения – прехвърлянето на мостове между явното и т. нар. скрито знание. Според доц. Давидков това е много важно, защото над 90 на сто от управленските решения не се вземат поради рационални мотиви и в съответствие с рационални схеми, което означава, че недостатъчно се оценяват външните спрямо тезата и аргументите фактори, които обосновават едно или друго решение. Може да се окаже, че е по-смислено да насочваме вниманието си към емоционалните страни на процеса на решенията и едва след това – върху рационалните аргументи. Рецензентът даде висока оценка на заявеното в книгата по отношение на поведенческата и културната обусловеност на процеса на вземане на решения.
Това сложно знание е направено достъпно за овладяване стъпка по стъпка, изтъкна ораторът. Книгата притежава всички качества на средство за обучение, обобщи той.
Коментар върху книгата направи и Теодор Дечев – заместник-председател на Съюза за стопанска инициатива на гражданите. През целия труд преминава една много важна парадигма – за глобалната хиперконкуренция, което е нещо ново и различно в сферата на глобалната икономика. Поставен е акцент върху редица нетрадиционни методи за влияние върху конкуренцията, каквато е например терористичната заплаха, която може да окаже въздействие върху фондовите и финансовите пазари например. Затова в гло- бализираното ни време такъв вид познание ще придобива все по-голяма стойност, изтъкна г-н Дечев. Той препоръча книгата на българските политици, защото те не винаги си дават сметка, че оценката на риска е функция на размера, цената на щетата и вероятността. Последната е дроб, но има случаи, когато цената на щетата е безкрайност.
Политическият ни елит не успя да осмисли тази проста функция на два параметъра. Изчислено е, че вероятността да се случи Чернобилската авария е била 1 на 400 хил. години. Това е в знаменателя; но когато числителят е безкрайност, можем да си дадем сметка за какво става дума, даде пример г-н Дечев.
Доц. Чобанов изтъкна, че книгата не е постижение само на своя автор, а и на Стопанския факултет на СУ „Св. Кл. Охридски“, защото тя ще бъде ценен учебник за студентите в някои от най-важните програми. Една от тях е програмата по актюерство и застраховане – изключително актуални и важни проблеми на застраховането, базирани върху възловата, математическата му част, в която проф. Георгиев е сред най- добрите специалисти.
След приветствието на доц. Чобанов думата взе авторът, за да изкаже сърдечна благодарност към присъстващите на премиерата и специално на ръководствата на алма матер и на Стопанския факултет за организираното от тях представяне на книгата и най-вече за оказаната му помощ при довършването на изследванията му по изключително актуалните проблеми на деловите решения и сигурността, както и за прилагането на натрупаните знания в конкретна препода-вателска дейност. Проф. Георгиев не пропусна да изкаже сърдечна благодарност и на своите рецензенти проф. д.ик.н. Бехар, проф. д.т.н. Семерджиев и доц. д-р Давидков, без чиито творчески постижения в разглежданите области и ценни напътствия учебникът нямаше да бъде на нужно- то научно ниво.
Подчертавам, че се базирах на техните творчески постижения до момента, изтъкна авторът. Той сподели някои моменти от творческите си усилия, положени през последните години. За да илюстрира по-добре мисълта си, г-н Георгиев използва метафорично образа на Черната кралица от прочутата книга на Луис Карол „Алиса в огледалния свят“. Черната кралица бяга непрестанно и все по-бързо, за да остане на място по отношение на други бързо движещи се субекти и на всякакви неразбрани и чужди действия около себе си. Биолозите също използват тази метафора, за да представят образно еволюцията – как динамично си взаимодействат генетичните мутации и адаптации.
Ефектът на Черната кралица е актуален и за област на бизнеса и деловата дейност, тъй като той произтича от природата на конкурентната среда в сегашния период натурболен- тност, какъвто е периодът на преминаване от индустриалната към информационната епоха. В този преходен период обществото е общество на серийно произвеждани несигурности (У. Бек), в което ефектът на Черната кралица е ефект на конкурентната динамика и се разпространява не само върху производството на стоки и услуги, но и върху цялата наша делова среда – клиенти, потребители, партньори, всички хора.
Глобализацията превърна конкуренцията в хиперконкуренция. Диалогът и взаимоотношенията в мениджмънта се разнообразиха неузнаваемо и често се съпровождат с манипулации и силови акции за получаване на желания отговор.
Затова бъдещето на организациите става невъзможно без непрекъснато придобиване на знания и умения, необходими за изпреварващи прозрения в овладяване на несигурностите и противопоставяне на вредните за живота на хората тенденции и прояви. Това също е вид бягане, но друг вид, спрямо който метафората с Черната кралица е вече остаряла.
Ако трябва съвсем накратко да изведа поуката за стопанския ръководител от моя труд, бих казал следното: в динамичното информационно общество най-ценното за един мениджър е да владее ситуацията. Това изисква друг подход по отношение на усъвършенстването на управлението, ориентиран към създаване на механизъм за системно общуване със средата на сигурност при подготовката за вземане и реализация на решения.
Три са състоянията на тази среда:предизвикател- ства. риск и заплаха. В тези три направления е и начинът на мислене, който се изразява в книгата. Необходимо е не просто да се бяга, а да се осмисля как да действаме успешно в безкрайния кръговрат от неопределености и да създаваме навици за непрекъснато общуване със средата.
Развивайки този модел, аз не омаловажавам и не подценявам ролята на стратегическото управление и вземането и реализирането на стратегически решения. Обръщам им достатъчно внимание, но изхождам от постановката, че стратегическото управление днес не се свежда само да разработването на едни или други дългосрочни ориентири за организацията, както това става сега и с което не съм съгласен. Днес вниманието на мениджъра не бива да се концентрира толкова върху „собствения петилетен план“, колкото върху умението да строи оперативни образци на ситуациите и да разкрива техния потенциал, за да се възползва от него, като не изпуска от погледа си и основната тенденция. Опитал съм се в книгата да очертая методите, технологията, механизмите, по които може да се постигне това.
Каква е мисията на организацията при такъв системен ситуационен подход? Понякога подценяваме този въпрос. Мисията играе изключително важна роля в механизма на деловите решения, но не като свеждане до „сухи лозунги“ и определяне на „траектории“, а до създаване на дух на промяна в компаниите. Това е работещата мисия днес, постигана чрез взаимодействие със средата. Сигурност на организацията и мениджъра не може да бъде статична, а е динамична.
Изчерпателното представяне на книгата възбуди интереса на присъстващите и затова то продължи с дискусия – нещо, което е рядко за подобни премиери. Проф. Велчо Стоянов зададе резонен въпрос: „Дали възникването на супергиганти в бизнеса води до сътрудничество между тях вместо до жестока конкуренция?“. В отговор г-н Георгиев каза, че почти цяла глава от книгата е посветена на тази тема и че в условията на хиперконкуренцията той разглежда сътрудничеството между организациите като неизбежна форма на общуване. Въпросът за сигурността не означава затваряне в собствената черупка и дебнене кога ще възникнат рискове и предизвикателства, за да им се отговори по подходящ начин. Става дума за умна сигурност. Сътрудничеството трябва да се насочи към създаване на обща стойност и управление на разпределението на риска, посочи г-н Георгиев. От гледна точка на изискванията за сигурност на организацията, за да бъде успешно сътрудничеството, необходимо е ясно да се разработят и спазват следните критерии: количествено оценяване на елементите на стойността, която всяка компания внася в общата мрежа; да има съгласие по отношение на разпределението на рисковете и шансовете между партньорите; разпределението на ползите, на възнагражденията от съвместната дейност да бъде приемано за справедливо от всички партньори. Така че сътрудничеството се явява важен елемент на сигурността.
На въпроса на проф. Тилчо Иванов дали, както смятат редица автори, се намираме в ситуация извън контрол, г-н Георгиев отговори, че разглежда средата на сигурност в три състояния: на предизвикателства, на риск и на заплахи. Заплахата за сигурност означава ситуация, когато нещата са излезли извън контрол. Ситуационният анализ показва какви въпроси да си задаваме, какво трябва да се изчислява, какви методи да използваме и какви действия да предприемаме, за да върнем контрола върху ситуацията. Аз разглеждам сигурност на организацията, а не националната сигурност, каза той. Естествено, под влияние на несигурностите в обществото трудно се постига устойчивост в организациите. В отделни моменти много наши организации действително изпадат в неконтролирано състояние и неизучеността, неразбирането на въпроса за сигурността на всички равнища способства за това. Голямо предизвикателство за мен е да изследвам в бъдеще и механизма за вземането на политически, на държавно-публични решения. Неслучайно споменах, че в книгата си съм се базирал на някои разработки на проф. Бехар и на проф. Семерджиев. Тези публични решения пряко влияят върху това, за което говорим днес. Само си представете какво широко поле за изследване се открива, когато обект са политическите решения и сигурност в обществото като цяло! Подобни изследвания са жизнена необходимост за условията на демокрацията.
В обобщение бих цитирал думите на един от присъстващите, който нарече премиерата на книгата истинско научно събитие, каквито се случват много рядко в последно време. Връщайки се към началото на този репортаж, си помислих, че съвсем в синхрон със световната мисъл и у нас се появяват цялостни теории с практическа насоченост, посветени на тази важна проблематика. Защото, както споделиха някои от участниците в дискусията, книгата на проф. Румен Георгиев разглежда вземането и реализиацията на деловите решения не само в условията на риск, но и в условията на неопределеност.
Всички пожелаха от сърце на проф. Георгиев още дълги години творческа и преподавателска активност, здраве и по-нататъшни успехи по избрания от него път.
СЛАВИМИР ГЕНЧЕВ
Статията е част от в.“Застраховател Прес”
Година XIV, бр.19 (324) / 10-31 октомври 2007 г.
ISSN 1310-2397