Три милиарда лева са орязани от социалното осигуряване, а е оставен бюджетен резерв от 6 милиарда
Проектобюджетът на г-н Костов бе направен на пух и прах от Бюджетната комисия на вчерашното й заседание, въпреки че бюджетът ще бъде внесен като официален документ в парламента днес. „Проектът се нуждае от цялостна експертна оценка, защото в този му вид никои от членовете на комисията няма да го допусне за пленарно разглеждане от парламента“ – каза председателят на комисията Румен Георгиев.
Проектът за бюджет е като студентска курсова работа, подчерта г-н Георгиев. По отчета за първото тримесечие за 1991 г. до 17 май приходите по осъвременения бюджет са изпълнени 21 на сто вместо заложените 36 на сто. Не са изяснени и принципите на разходната част, не е уточнена формулата за увеличението на индекса на цените и движението на валутния курс. Огромна сума е заложена в бюджета като приход от лихви по кредитите.
Недоумение буди у членовете на комисията и формираният бюджетен резерв от 6 млрд. лева. Същевременно социалното осигуряване е орязано с 3 млрд. лева, което ще доведе до фалит цялата осигурителна система.
В докладната записка към проектобюджета Иван Костов оценява първия етап на реформата като добър, а през втория очаква оживление в икономиката. На какво основание се гради този оптимизъм на министъра, след като от 1989 г. до днес производството е спаднало с 40 на сто – попита проф. Стою Дулев. За сравнение той посочи, че през депресията 1929-1930 г. спадът е бил само 21 на сто. Стокооборотът е намалял с 25 на сто от 1990 г., а въпреки скока на валутния курс не може да се прикрие, че износът на страната е намалял точно 5 пъти.
Цените в сравнение с 1989 г. са увеличени 6,13 пъти. След поскъпването на горивата от 1 юни този индекс ще скочи на 799 на сто. В момента социалният минимум е изчислен на 800 лева, а средната работна заплата за страната е 483 лева.
ВЛАДИМИР ДЕНЕВ
Статията е част от в. 24 часа,
Брой 37 / 31 май 1991 г.