Проф. Румен Георгиев, доктор на икономическите науки, професор в СУ„Св. Климент Охридски”. От 1996 г. – действителен член на Международната академия по мениджмънт (IAM) и главен научен секретар на Международната бизнес академия (IBА). От 1991 г. – съосновател и вицепрезидент на Международния съюз на икономистите (IUE), който е генерален консултант на Икономическия и социалния съвет на ООН и член на Организацията на обединените нации сред неправителствените организации. Бил е депутат и председател на Бюджетната комисия във Великото народно събрание (1990-1991 г.), заместник-председател и първи заместник-председател на БНБ (1984-1990 г.). Непрекъснато съчетава стопанската с научноизследователската дейност в областта на икономиката и мениджмънта. Основна насоченост – създаване на съвременна методология и организация на решенията в условията на риск и неопределеност, пазарни и финансово-кредитни механизми на иновационно развитие. По-известни монографии и книги: „Организиране на информацията в икономическите системи” (1975 г.), „Икономическа стратегия и научно-технически прогрес” (1983 г.), „Научно-техническата революция и стратегията на социално-икономическото развитие” (съавтор, 1986 г.), „Паричната политика като изкуство на баланса” (2003 г.), „Делови решения: методология и организация” (2005 г.), „Делови решения и сигурност на организацията” (2007 г.), „Кризата изисква системна промяна” (2010 г.). Има множество студии и доклади на международни конференции и в научни сборници на английски и руски език и над 200 публикации в българския специализиран печат и в периодичния печат. Носител е на първата Национална награда за научни достижения на млади учени (1976 г.), Наградата на Президиума на БАН и Академичния съвет на СУ „Св. Климент Охридски” в областта на обществените науки за 1988 г. (в колектив) и на ордена „Св. св. Кирил и Методий”.
Дългоочакваната премиера на новата книга на проф.д.ик.н. Румен Георгиев „Стратегиране конкурентоспособност” се проведе наскоро в заседателната зала на Българска стопанска камара. Книгата е посветена на овладяването на инструментите на стратегическото конкурентно мислене, на различните равнища на управление на бизнеса. Проф.д.ик.н. Румен Георгиев изчерпателно представи вътрешните си мотиви да се заеме с изследването. Приоритетно за управлението на конкурентоспособността е обучението с профилиращи дисциплини и умения за бизнес специалистите. Беше представена тенденцията, свързана с бурно развитие и ролята на комуникативните мрежи, налагащи по-бързото движение на базата на съвместни иновации. Едновременното съперничество и сътрудничество се превърна в символ за динамиката на конкуренцията. Друга тенденция е ресурсно-компетентностният подход към решенията, породен от промяната на активите по време и по географско разположение, използването и защитата на интелектуалната собственост и др. Силата на съвременното глобално конкурентно сътрудничество се преплита в един непрекъснат стремеж на бизнеса към извличане на изгоди от риска и неопределеността в качеството им на стратегически активи. Множество фирми успешно развиват тази своя подвижност в иновационния прогрес на базата на изграждането на съответни информационни системи – Балансирани системи от показатели, подпомагащи непрекъснатостта на стратегическото управление на конкурентоспособността. Накрая професор Румен Георгиев наблегна, че след 2008 г. общата заплаха за човечеството е недоосмислянето и неосъзнаването на това какво става сега в света.
Някои разсъждения по повод книгата изложи доц. д-р Тодор Кръстевич – ръководител на катедра „Маркетинг” в СА „Д. А. Ценов” – Свищов. За него публикуваното изследване представлява не търсене на нови пейзажи, а научен поглед с нови очи върху проблемите на конкурентоспособността и управлението чрез стратегии. Стъпвайки на класическите постановки на управленския гуру Майкъл Портър, авторът несъмнено изхожда от своя дългогодишен управленски опит, преосмисляйки и представяйки с академични и дидактични изразни средства познати стратегически парадигми за по-успешно интегративно управление на бизнес системите чрез създаване на стойност за клиента, заинтересованите страни и обществото като цяло. Систематично и ясно са представени основните понятия, конструкти и ментални модели на теорията на стратегирането. Стъпвайки на основополагащото прозрение на Питър Дракър, че единствено валидната цел на бизнеса е да се създаде клиент, авторът разглежда в самостоятелна глава проблемите при конкурирането за крайния потребител в среда на преживявания. През последните десетилетия обаче структурните бариери пред конкурирането бяха отвеяни от процесите на глобализацията и от разпространението на Интернет. Сега вече клиентът е този, от който произтича и зависи устойчивостта на бизнеса. Клиентът е доминиращата сила в съвременните пазари. С изключение на няколко области, като здравеопазване, образование и отбрана, където държавното регулиране предлага известна защита, вече не са налице безопасни убежища за бизнеса. Националните бариери се сринаха. Знанието се е превърнало в стока. Новите технологии са основният източник на иновации. Навлизането в съществуващи пазари е тревожно лесно. Книгата е написана в достъпна форма и е изпъстрена с много примери и задачи за самостоятелна работа. Тя би помогнала на читателите да развиват – аналитично и основано на доказателства – мислене в областта на стратегирането, както и да избегнат клиширани подходи, непреминали през експертизата на висшия мениджмънт. Гарант за това е обстоятелството, че освен изявен учен авторът дълги години е заемал висши ръководни постове както в бизнеса, така и в държавното управление.
Сред останалите участници и гости в представянето на книгата „Стратегиране и конкурентоспособност” бяха
инж. Васил Велев – председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България;
Камен Колев – заместник-председател на Българска стопанска камара;
Петър Денев – главен секретар на Българска стопанска камара; чл.-кор. на БАН;
проф. Румен Панков – замест-никректор на СУ „Св. Климент Охридски”;
проф. д-р Митко Димитров – директор на Института за икономически изследвания на БАН; чл.- кор. на БАН
проф. Димитър Димитров – ректор на Висше училище колеж по икономика и администрация (Пловдив), съветник на председателя на БАН;
доц. д-р Григорий Вазов – президент на Висшето училище по застраховане и финанси;
проф.д-р на политическите науки Георги Манолов – президент на Висше училище колеж по икономика и администрация (Пловдив);
Кирил Желев – заместник-министър на финансите;
Желю Добрев – председател на Българо-руската търговско промишлена палата;
проф.д.ик.н. Людмил Петков – гл. редактор на сп. „Икономическа мисъл”;
акад. Ячко Иванов – БАН; проф. д-р Ганчо Ганчев – декан на Стопанския факултет на ЮЗУ „Неофит Рилски” – Благоевград;
Васил Тончев – социолог, ръководител на агенция „Сова-Харис”.
Почетоха тържеството ръководители и преподаватели от Стопанския факултет на СУ „Св. Климент Охридски”, предприемачи и бизнесмени на организации, членове на Асоциацията на индустриалния капитал в България и Българска стопанска камара; преподаватели от висши учебни заведения; студенти на проф. Румен Георгиев от СУ „Св. Климент Охридски” и Висшето училище по застраховане и финанси.
Материалът изготви МАРИЯ МИТЕВА
Статията е част от в.“Застраховател Прес”
Година XX, бр.24 (473) / 25 декември 2013 – 15 януари 2014 г.
ISSN 1313-7166