Идеята за неговото създаване лансират 32 учени и практици. Сред тях са и членовете на централното ръководство на Съюза по икономика във Федерацията на научно-техническите дружества. Според декларацията на инициативния комитет сегашната организация не дава възможност за пълноценна творческо-стопанска дейност и за защита интересите на членовете. Затова те предлагат да се възроди Съюз на икономистите на основата на съществуващия. Съюз по икономика.
Ст. н. с. к. и. н. Румен ГЕОРГИЕВ, председател на временното централно ръководство, за съюза:
Преходът към пълноценно пазарно стопанство ще наложи да преразгледаме взаимоотношенията между т. нар. чиста икономическа теория и живата икономическа практика. Закостенелият теоретик ще трябва да усвои цялото разнообразие на съвременната икономическа мисъл, а практикът — да стане генератор на основни идеи от прекия си контакт с живота. Трябва решително да се ликвидира формулата: от една страна рецепти за икономическо развитие, а от друга — стремеж да се избяга от тях и да се прави всичко друго освен предписаното.
При пазарното стопанство икономистът става централна фигура. Той разполага със значителна степен на свобода и със свое поле за изява. Само при такава сво бода може да се търси истинска симбиоза между науката и практиката, между динамично изменящите се условия, които поднасят все нови и нови факти, и тяхното теоретично осмисляне.
В този смисъл днес повече отвсякога ни е нужен обновен, демократичен съюз на практици и учени — икономисти. Наред с творческата си дейност той ще отстоява предложенията на икономистите за развитието ни към пазарно стопанство. Амбицията ни е с възражда нето на нашия съюз при неговата близо 100-годишна история да осигурим приемственост на най-доброто от миналото, като го съчетаем с изискванията на настоящето и перспективите на бъдещето.
Статията е част от в. „Работническо дело“
Брой 93/03.04.1990 г.