Социалдемократическата платформа „Европа“ е в рамките на парламентарната група на БСП. Учредителната й декларация беше оповестена вчера. Координатор на фракцията е Румен Георгиев, а говорител — Драгомир Драганов. Сред учредителите й са Бойко Димитров, Бойко Костов, Елена Поптодорова, Матушка Аврамова, Петър-Емил Митев и други депутати от социалистическата партия.
Парламентът ратифицира четири международни конвенции — за защита на архитектурно то наследство в Европа, за опазване на археологическото наследство, за обмен на прав на информация между държави те и за опазване на дивата флора и фауна и природните место- обитавания на нашия континент.
Начало на дебатите положи предложението депутатите да бъдат информирани в седемдневен срок от правителството във връзка с чуждестранните работници в България и българските граждани, работещи в чужбина. Това предложение се оформи в решение.
При полупразна зала продължиха дискусиите по законопроекта за собствеността и ползва нето на селскостопанските земи. Отново се отстояваха полярни виждания кой да е господар на земята и каква участ заслужава ТКЗС.
Вместо десетина минути повече от половин час отиде за гласуване на направеното от министъра на правосъдието Пенчо Пенев предложение за освобождаване и избиране на съдии от районните, окръжните и военните съдилища. По отделни имена на съдии за Хасково и Кърджали имаше възражения парламентарната група на Движението за права и свободи. Според нея тези списъци би трябвало да се съгласуват и с ДПС, а не само с основните политически сили, представени във Великото народно събрание. Проточилата се процедура г-н Гиньо Ганев квалифицира така: „Друг път да се предлагат по-малко имена. Та това не бяха списъци, а цели томове!“.
На първо четене бе приет законопроектът за статистиката. Елена Поптодорова предложи тези, които пожелаят, да се от-кажат от надницата си за отишлия си в епични процедурни сражения четвъртък, като сумите се преведат в касите на Министерството на здравеопазването за най-належащи нужди. Пред- седателствуващият заседанието г-н Иван Глушков окачестви тази идея като оригинална, но твърде лична.
Когато се пристъпи към гласуване на предложението кога да бъдат пленарните заседания през следващата седмица, стана ясно, че броят на депутатите е видимо намалял. Дежурните секретари донесоха тетрадките със състава на ВНС и депутатите започнаха да се разписват. Нора Ананиева и Соломон Паси заявиха. че няма да се наредят на тази опашка за подписи, тъй като я смятат за унизителна.
В 20 часа г-н Гиньо Ганев съобщи, че в залата са останали само 188 депутати. Не може ше да се заседава повече поради липса на кворум. От 11-те точки в дневния ред бяха разгледани 5.
За разлика от предния ден сега като че ли любопитните нови ни бродеха из кулоарите.
Виждаше се припряността на депутатите, които уточняваха последните си приготовления преди отпътуването си за Литва. От днес до вторник там ще бъдат Михаил Неделчев, Ира Антонова и Ангел Ахрянов (и тримата от СДС), Атанас Узунов (БЗНС) и Матушка Аврамо ва (БСП), която отива на собствени разноски. Депутатът от Движението за права и свободи, който също заминава, ни се представи като Хюсеин Юмер от 16-и Разградски многомандатен район. При справката с официалния регистър на депутатите не открихме такова име — навярно това е Евгени Мирославов Евелинов.
МИТКО БОЖКОВ
МАРИЯ СТОЙКОВА
Статията е част от в.“Дума”
бр. 26/26 януари 1991 г.