Стефка ПОПОВА иска от ст. н. с. Румен ГЕОРГИЕВ оценка за действията на икономическия екип на кабинета.
- Правителството трябва да подкрепи инициативата на всеки, който е за смяна на икономическата система. Задачите на правителството са много. Аз бих споменал само тези, които ми се струва, че то или не забелязва, или не им обръща внимание. Например изграждането на пазарните инфраструктури. Оплакваме се от спекула, от безпорядък, от спънки пред инициативата на хората, а не виждаме, че борбата срещу тези и други пречки е свързана преди всичко с липсващата пазарна инфраструктура. Става въпрос най-напред за стоковите борси, създаването на които трябва да бъде подкрепено от правителството, а също така и постепенно изграждане на фондова борса. Става дума и за различните фондове — осигурителни, инвестиционни, посреднически къщи и пр. — всичко, което образува инфраструктурата на пазара, възлите около които той ферментира и които стимулират инициативата на хората. Удивително е, че разпадналата се в по- голяма степен от нас Съветска държава много повече подкрепя създаването на такава инфраструктура, отколкото нашата. И там има безпорядък и неяснота, но в създаването на различните видове борси и други инфраструктурни звена има по-голяма свобода, инициатива и подкрепа, отколкото у нас. Като член на инициативния комитет по изграждането на Европейската стокова борса аз съм свидетел на подкрепата, която тя има от руското правителство.
- Как си обяснявате това?
- Очевидно у нас има групи, които са заинтересовани да няма порядък, защото именно тогава те богатеят. От спекула…
Другата основна задача, която правителството вижда, но по която не се допитва, не се консултира и отлага решаването й, е реституцията и приватизацията. Става въпрос за начина на приватизация. Дали тя ще бъде социална и ще даде възможност на всеки за инициатива или не – това е големият въпрос. По него ние – Социалдемократическият клуб „Европа“ — имаме своя концепция, която сме изразили още в миналото Народно събрание. Тя не съответства нито на концепцията на БСП, нито на последния проектозакон за приватизация. Отново подчертавам най-важното: без подкрепата на широките слоеве на народа приватизацията е безсмислена, а страната не може да излезе от кризата.
- Не ви ли се струва, че този въпрос силно се политизира?
- Естествено, защото приватизацията непосредствено засяга сърцевината на икономическите отношения. А политиката е израз на икономическите интереси.
Статията е част от в. Защо,
11 декември 1991 г.