Българският град Сандански стана родното място на Международния съюз на икономистите. Целта на новата организация е да подпомага страни или отделни фирми и бизнесмени с икономически планове, програми, специалисти или икономическо ноу-хау. Президент на съюза е проф. Гавраил Попов, кмет на Москва. Сред вицепрезидентите е ст.н.с. Румен Георгиев, който ще отговаря за страните от Източна Европа. Седалището на организацията ще е в Москва.
По-малко от денонощие престоя у нас проф. Гавраил Попов при една изключително наситена програма – бе приет от президента Желев, после участвува в учредяването на Международния съюз на икономистите в гр. Сандански, има срещи с представители на Социалдемократическия клуб ’’Европа“. Преди отпътуването си от страната проф. Гавраил Попов разговаря с представител на редакцията.
- Какво е Вашето мнение за бъдещето на Съюза на икономистите?
- В миналите години редица организации способствуваха за контактите не само между страните от Източна Европа. Постепенно с настъпилите промени връзките се разрушиха. А те са ни твърде необходими на сегашния труден етап, на който се намираме всички. Ето защо аз съм убеден, че взаимните ни контакти, вероятно в нов вид, ще бъдат възстановени. Съюзът, който създадохме в гр. Сандански, ще способствува за обмен на опит при решаването на трудните проблеми. Ето при нас вече няма СССР, а Съюз на суверенните държави и естествено дискусията ни започна с кризата на икономическата реформа.
- Ще бъде ли заместен СИВ с нова подобна организация?
- СИВ бе силно свързан с икономиката на Съветския съюз – решаваща страна бе военнопромишленият комплекс. Наистина в производството имаше и потребителска част, но тя бе твърде малка. И още – в СССР друга икономика освен бюрократичната нямаше и това неизменно се отразяваше въобще на икономиките на бившите социалистически страни. А с края на преврата през август дойде според мен и краят на тази бюрократична икономика.
- Смятате ли, че след сериозния застой в последната година в икономическите отношения между България и вече бившия СССР е възможно те да бъдат възобновени и засилени?
- Убеден съм, че традиционно добрите връзки между България и СССР в миналото ще се възстановят и с новия Съюз на суверенните държави както на основата на предишните, така и на съществуващите контакти на базата на взаимната изгода.
- Кое е най-трудното днес пред кмета на Москва?
- За мен това е въпросът с приватизацията. Без нея и без разумното освобождаване на цените няма да има промяна и съживяване на икономиката.
- Създаването на Съюза на суверенните държави и последните укази на Елцин като че ли предрешават съдбата на централната власт…
- Ние обсъждахме възможността за централизирано управление в някои области – военната, външнополитическата, икономическата позиция пред света. Разбира се, всичко зависи от решаването на проблемите на суверенните държави. Днешната централна власт не допринесе за решаването на въпросите, които интересуват всички – националния проблем, икономическата реформа. Донякъде се запази старата бюрокрация в по-нов вид…
- Какви поуки ще вземете от източноевропейските страни, които са по-напред в реформата?
- Най-важният урок за нас от това, което са направили останалите страни от Източна Европа, е: предварителни варианти за социална пазарна икономика у никого няма. Следователно основното е да подготвим народа за предстоящите големи трудности и за това, че просто друг път няма. За нас като че ли по-близко за следване е икономическото развитие да речем на Япония след войната или на някои други азиатски държави.
Разговора води ГЕОРГИ ГАНЧЕВ
Статията е част от в.“Вечерни новини”
бр.225/18 ноември 1991 г.