1) Кои са историческите и духовни корени на Българската социалистическа партия?
За историческите и духовни корени на социализма в България е говорено много. Равен в робството, българинът е съхранил свободния си дух и стремежа си към справедливост и в кратките шест десетилетия на капиталистическото развитие. Духовните достижения на християнството, просвещението, европейската социалдемокрация, достигнатото от Маркс познание за обществото, теорията и практиката на руската революция, са били не само активно усвоявани, но и твърде самостоятелно и творчески интерпретирани от нашата интелигенция. В тази връзка сме длъжни да споменем поне имената на Д.Благоев, Г.Бакалов, Я.Сакъзов и др.
Грешките започват от момента, в който под натиск на вътрешни и международни обстоятелства дълбоко вкорененото у българската социалдемокрация разбиране за еволюционен преход към социална сигурност, към свобода и равенство въз основа на икономическо обобществяване на производството и парламентарна демокрация, се заменя с борба за насилствено вземане на политическата и икономическата власт и за установяване на моноцентризъм в обществото. Това не изключи дори и в първите години след 9-ти септември наличието на отделни идейни течения в болшевизираната комунистическа партия, които живяха с ценностите на социалдемокрацията и се опитваха да ги приспособяват към изменящите се условия. Днес Българската социалистическа партия следва целенасочено да се върне към своите корени, да преоцени своите ценности, да даде шанс на социалдемокрацията в България, ако народът ни да избегне надвисналата над него нравствена, икономическа и по-литическа катастрофа.
2) Кои общочовешки ценности са ядро на идеологията на социалдемокрацията?
Общочовешките ценности са категория на общественото съзнание, потвърдили своята универсалност в течение на хилядолетия. Нито една партия или група хора не може едностранно да определя тези ценности за другите.
Българската социалистическа партия следва да приеме реализирането на основните общочовешки ценности като „светая светих“ на бъдещото обществено устройство. В тази връзка основните общочовешки ценности, възприети от европейската социалдемокрация за ядро на нейната идеология, могат да се сведат до:
- защитата на човешката индивидуалност и гражданските права на личността;
- свободата, като висше благо и обществено достижение по отношение не само на словото, но и на изявяването на човешката воля;
- справедливостта като регламентиран стремеж за равенство в разпределението на доходите, имуществото и властта и като равни шансове и равни права за всички демократични политически сили;
- солидарността, изразяваща се в способността на всички хора да се обединяват в името на общите цели;
- запазването на естествените основи на живота през интегриране по нов начин на икономиката с екологията в национален и международен план.
- В основата на своето разбиране за човека и обществото Българската социалистическа партия следва да вгради и такива важни нравствени условия за реализиране на тези ценности като политическата култура, търпимостта, миролюбието и хуманизма.
Общочовешките ценности са достояние, но те са и идеали, които никога не се реализират в пълна степен. Хората винаги остават на известно разстояние от идеалите, затова трябва да сме доволни и признателни за всяко действително приближаване към тях. Още Шилер отбелязва, че жалкият мир на реалностите не може да се измери с унилия аршин на съвършенството. Това не значи, че трябва да живеем без идеали – ако ние въобще не се приближаваме към тях, всичко ще загние и загине. Примерите за това са много.
Възловият въпрос е за целите, които трябва да „гонят“ обществените сили и преди всичко социалистите при реализиране на общочовешките ценности.
3) Кои са тези цели?
За социалистите водеща цел е демокрацията – в цялото общество, в икономиката, в отделната производствена единица и на работното място. Има се предвид демокрацията като единен механизъм за определяне целите на общественото развитие, вземане на решения и гарантиране правото на индивидуален и колективен избор.
За да се стигне до такъв единен механизъм е необходимо:
- да изградим нова съвременна форма на държавно устройство и обществен ред, базиращи се на различна политическа, икономическа и духовна ангажираност на гражданите в рамките на правова държава;
- да изградим съвместно с другите партии ясна политическа структура на обществото, в която правно допустимите интереси на хората имат възможност за политическа консолидация и свободна изява;
- да създадем съвършено нов ред на вземане на решения по всички основни въпроси на общественото развитие – структурни промени в икономиката, техниката и технологията, екологията, отбраната, сигурността и пр., т.е. ред, който да се основава както на парламентарни механизми, така и на референдуми;
- да постигнем в максимално възможна степен справедливо разпределение на благата и социална защитеност на всеки гражданин;
- да постигнем реално равноправие на мъжа и жената, на отделните народности и езикови общности в страната без привилегии, дискриминация и обособяване;
- да съдействаме културата да обогатява човешкия живот, чрез цялото многообразие на своите форми, а не да ограничаваме нейните прояви;
- да се борим за равноправно сътрудничество с всички народи, нов справедлив икономически ред и траен мир, разоръжаване и разбирателство в международните отношения.
Постигането на провъзгласените цели е неотделимо от дълбоките промени, които следва да се из-вършат в цялото ни общество, промени, за които БСП като самостоятелна политическа сила има право на своя инициатива, своя концепция и своя практика.
4) Кои са основните направления, в които следва да се насочат желаните промени извън и в партията?
Необходими са преди всичко дълбока вътрешна реформа на са-мата партия, кардинал на реформа на държавното устройство и политическата система и добре обмислена и одобрена от всички политически сили икономическа реформа.
БСП вижда формата на държавното устройство, структурата и съдържанието на политическата и икономическата система като онзи „гордиев възел“, който полити-ческите сили трябва да разсечат в открит и конструктивен диалог в парламента.
Друг е въпросът с вътрешната реформа на партията, нейното решително провеждане има като основна задача пълното и окончателното демонтиране на тоталитарния бюрократизъм и на вътрешните бюрократични структури на партията.
БСП, българските социалисти, си дават ясна сметка, че в редовете на партията членуват хора с раз- лично имуществено състояние, различни икономически интереси и обществени позиции, вследствие на което тя не е еднородно цяло. Именно в нейните редове са част от хората, чиито убеждения и действия са дълбоко консервативни, насочени към запазване на статуквото и по същество – десни, макар и прикрити под лява фразеология. Затова няма основание БСП да държи за формално единство на редовете си. Това означава тя категорично да се самоопредели като ляв социалдемократически център, обединяващ във и около себе си множество идейни течения, като същевременно се разграничи от всеки опит на отделни групи и личности да прикриват користните си интереси под изискванията за единство.
БСП може и трябва да си отговори на въпроса „кой какъв е“ и чии интереси защитава и ще защитава в бъдещото обществено устройство. В настоящата ситуация е налице парадоксът, че двете основни политически сили се „надбягват наляво“, обявявайки се за изразители на интересите на всички привърженици на демокрацията. Затова БСП следва да изпълни една важна мисия – да отдели от себе си всички онези, които под „крилото“ на партията извършват действия, противоречащи на нейните ценности и цели, без да им отнеме правото да защитават своите интереси в рамките на други политически формирования.
Като ляв демократичен център БСП като всяка европейска социалистическа сила следва да остане партия на трудовите хора, създаващи материални блага чрез отчуждаване на своята работна сила – работници, селяни, интелигенция. Би било огромно заблуждение да поддържаме постановката, че в досегашните условия на монопол на държавната собственост у нас работната сила не е обект на наемни отношения. Партията следва да защитава интересите на наемната работна сила както сега, така и в бъдеще в качеството на основно условие за постигане на социален прогрес, икономически растеж и демокрация.
Същевременно БСП следва да привлича към себе си всички онези хора, които чрез своята собственост и усилия са готови да съдействуват за обществената реализация на ценностите на социалдемокрацията и да усъвършенствуват общественото устройство.
Особено важно е БСП да остане партия, защищаваща правата на децата, жените, болните и старите хора, младежта и студентите, т.е. на всички онези, чиито материален статус ги прави прекалено зависими от неравновесието на пазара, формата и начина на управление.
5) Каква трябва да бъде вътрешната кадрова и структурна политика на партията?
В същността си на ляв демократичен център от европейски тип БСП, трябва да бъде отворена за всеки, който симпатизира и подкрепя нейните ценности и цели и обединените в нея идейни течения, независимо от различията помежду им.
Съставът на партийни членове би следвало да има право да се разчленява между различни идейни течения. Преминаването от едно течение в друго обаче следва да става само със съгласието на приемащата страна. По този начин ще се стимулира по-дълбокото идейно самоопределение на членовете на партията и ще се създадат условия за напускане на редовете й от случайни хора.
Кадровата политика на партията трябва решително да скъса с всякакъв опит да се изгражда номенклатура отгоре надолу. Партийните кадри следва да израстват в непосредствената политическа и икономическа практика.
Правилно е вътрешнопартийната структура да се изгради върху водещия за социал-демократичните партии принцип на демократичното единство и хуманизма, провъзгласен от XIV конгрес на БСП.
Това означава, в съответствие с приетия на конгреса манифест, в отношенията между социалистите, партийните органи и организациите да се съблюдава:
първо, равенство в правата и задълженията, което изключва всякакви видове привилегии и ограничения;
второ, етичност, партийно дру-гарство и взаимно уважение;
трето, лична отговорност съо- бразно заеманата длъжност в партията;
четвърто, самостоятелност на партийните организации при об-съждане и решаване на проблемите и тяхната дейност и недопускане изземване на правата и функциите на органите им;
пето, отговорност за приетите решения и извършените действия;
шесто, разработване и приемане на политика на партията чрез непосредствено и представително участие на всички социалисти в об-щопартийна дискусия и диалог;
седмо, свобода на обсъждането и критиката;
осмо, съзнателно и демократично обединяване на комунистите и партийните организации за провеждане на партийната политика и решения.
Само една дълбоко демократизирана в структурно и кадрово отношение партия може да бъде но-сител и изразител на обществения прогрес.
6) Как да функционира партията на социалистите в държавната и политическа система?
За да се достигнат целите на демокрацията БСП следва да утвърждава концепцията за реши-телно реформиране на държавното устройство и политическата система, за установяване на нов, со- циално-отговорен обществен ред, в който държавната власт да гарантира всички основни ценности и права, независимо от това коя политическа партия управлява в момента.
От тук произтича, че за една ев-ропейска социалистическа партия властването, управлението не може да бъде самоцел. Задачите на нейното функциониране са да идентифицира, обединява, възпитава и защитава интересите на онези обществени слоеве и групи, които виждат в нея изразител на своите надежди.
Нито една партия, в т.ч. социалистическата, не може да бъде гарант за създаването на нов обществен ред; общественият ред, за създаване на който се бори социалистическата партия трябва да бъде гарант на нейните възможности и възможностите на другите партии да се организират, вграждат и функционират равноправно.
В тази връзка БСП вижда основните характеристики на бъде-щото държавно и партийно устройство в:
Демократична правова държава. Разбира се не бива да се счита, че държавата е демократична, когато може да реши всички’, обществени проблеми. Известни са случаи, когато изискванията към държавата превишат нейните възможности, а в резултат – нейната ефективност намалява, избуява бюрокрацията. Такава държава не може да бъде нито контролирана, нито финансирана.
Правовата държава претворява демокрацията и социалната справедливост в обществото и иконо-миката като обвързва всички форми на упражняване на власт с правото и закона и поема само онези обществени функции, които са не-обходими за всеобщото благо и не могат да бъдат осъществявани от ДРУГ.
Парламентарна демокрация и политически плурализъм. Истинска порламентарна демокрация в съчетание с политическия плура-лизъм е власт на мнозинството, което чрез свободни избори упражнява контролирана полити-ческа власт за определен период от време, без да се игнорира мнението на малцинството.
БСП е за парламентарна демо-крация и плурализъм, основани върху:
- разделение на властите
- самоограничена власт на мнозинството
- откритост и контролируемост на управленческия апарат на всички равнища
- засилена гражданска отговорност
- повишена роля на парламента в управлението
- свободна изява на политическите партии, създаващи условия за демократично формиране на позиция
- достъпност на информацията и гарантиране на възможност за непосредствено волеизлияние на всеки човек, независимо от партийната му принадлежност.
Политическа култура и диалог
При борбата за власт, както във всяка друга обществена дейност, целта не може да оправдава сред-ствата. Както целите, така и сред-ствата, процедурите на политическа борба следва да са ясни за всички. Възможностите да се постигне консенсус произтичат именно от тази яснота и изискват определеност в процедурите на диалога на всички етапи на решаване на проблемите – формулиране, поставяне
на проблемите, разкриване на съществуващите мнения, избор на методи за тяхното решаване, взе-мане на решения.
Що се отнася до политическата култура, то тя като всяка култура е начин на поведение, който за социалистическата партия е свързан преди всичко с признаването на интересите на другия за гаранция при осъществяване на собствените интереси. Става дума, естествено за такъв начин на поведение като концепция и като политическа практика на социалистическата партия.
7) За реализирането на какъв икономически базис следва да се борят социалистите?
БСП следва да се бори за такава радикална реформа на икономи-ческата система, която да превърне икономиката в основно средство за реализиране на общочовешките ценности и целите на социалдемокрацията. Нашето мнение е, че за решаването на този проблем е необходима икономи-ческа система, изградена чрез:
- икономическа демокрация
- демократично държавно регулиране
- пазарна координация
- участие на трудещите се при вземането на решения и разпределението на крайния продукт
- гарантираното право на земя и
- стабилни обществени финанси
Икономическа демокрация можем да имаме едва тогава, когато:
- Постигнем чрез политика на разумна приватизация действителна равнопоставеност на отделните видове собственост във всичките им правно-организационни форми. Едва тогава ще можем да кажем: „Собствеността задължава. Нейното използуване трябва да служи за благото на обществото.“
- Създадем механизъм за вграждане на индивидуалните цели на отделните собственици в обществените, като при това гарантираме тяхното право на избор – какво, как, защо да произвеждат, кому и на какви цени да продават и пр.
- Ограничим до минимум икономическата власт на бюрокрацията (а в повечето случаи у нас, това е политическа власт, превърнала се в икономическа) и създадем точни рамки и обществен механизъм за контрол върху всяка проява на икономическа власт.
Тези основни елементи на ико-номическия демократизъм биха ни дали възможност да извършим втората крачка, за което БСП следва решително да се обяви: да изградим действен и добре прете-глен механизъм за регулиране на икономическите отношения в обществото. Въпросът не е дали държавата трябва да влияе върху икономиката, а с какви средства го прави и към какви цели се стреми.
БСП е за това, в бъдещия меха-низъм за регулиране на икономическите отношения държавата да има ограничена, но ясна и строго регламентирана роля и функции в няколко основни насоки:
а) държавата да налага политическата воля на мнозинството, при определяне основните насоки и перспективи на икономическото развитие при условие, че тази воля е формирана чрез законни проце-дури (вкл.референдум).
б) държавата да разполага с необходимите инструменти и лостове, които да бъдат законодателно фиксирани и с помощта на които да може да дава ход на желаните процеси, да предотвратява нежелани явления и да извършва корекции.
в) държавата и единствено тя, чрез своя върховен орган – Народното събрание да може да поставя рамковите условия за икономическото развитие, от гледна точка на социалната осигуреност на гражданите, екология и сигурност. Разходите си за осъществяване на тази функция тя следва да планира така, че те да бъдат вградени в максимална степен в разходите на отделните икономически единици.
г) държавата да планира своята икономическа политика – като обща насоченост, като съдържание, като инструментариум – публично, т.е. в най-широк диалог с отделните икономически единици и гражданите.
д) държавата да се отчита пред нацията за резултатите от своята икономическа политика. В съвре-менните условия икономическа политика без вот на доверие от страна на нацията е равносилно на икономическа катастрофа.
е) държавата, чрез своите органи да поддържа висока степен на организация на информацията (като съдържание и движение) и на координация в икономическата система.
БСП е за ясното и точно форму-лиране на ролята и мястото на па-зарните отношения в обществото.
„Пазарът и конкуренцията над всичко“ – не е лозунгът на българ-ските социалисти. Те са за „Конку-ренция – доколкото е възможна; планиране – доколкото е необходимо.“
Това значи:
- Да – на пазара и конкуренцията, доколкото те са:
- ефективно средство за осъществяване координация между огромния брой многообразни ико-номически решения;
- поле за изява на предприемаческата инициатива;
- гаранция за изява на правото на избор на потребителя;
- инструмент за уравновесяване на търсенето и предлагането.
Да – на планирането, доколкото спомага за:
- преодоляване на прекомерната концентрация в икономиката;
- ограничаване на възможностите за превръщане на икономическата власт в политическа;
- увеличаване и изостряне конкуренцията между центровете на икономическата власт, свързани с отделните производствени фактори;
- предпазване от деформации, които могат да бъдат породени както от действието на пазарния механизъм, така и от прекомерната намеса на държавата в икономическите отношения;
- концентриране на икономически потенциал за решаване на крупни задачи от общонационал- но значение;
В процеса на формиране на новите отношения на собственост БСП следва да провежда последователна линия: осъществяването на икономическа демокрация да става при законодателно уредено, равноправно и квалифицирано участие на решаващия производствен фактор – трудещите се и техните синдикати във вземането на икономически и социални решения на всички равнища:
- на работното място
- в производствената единица като цяло
- във всички големи икономически единици
- в икономическите и социални комисии
- в международен мащаб.
Социалистическата партия е за последователно провеждане на принципа: „всеки взема онези ре-шения, за чиито обект има най- пълна информация и може да носи пълна отговорност.“
Не по-малко значение за икономическата демокрация има и отношението на БСП към другия водещ фактор на съвременното стопанство – парите. БСП следва да се обяви за решително преустройство и оздравяване на обществените финанси.Само богатият може да си позволи да има бедна държава, а ние все още не сме такива.
Данъците и отчисленията, бюджетните планове и финансовите стимули, обществените поръчки и инвестиции, паричната и кредитна политика следва да имат един ориентир: повишаване благосъстоянието на всеки гражданин и гарантиране социалните функции на държавата, в определени от закона мащаби. В тази връзка българските социалисти си дават сметка, че една ретроградна финансова система, основана върху нестабилна национална валута е едно изклю-чително голямо препятствие по пътя към пазарна икономика.
Измененията в икономиката са решаващи за безвъзвратността на промените в политиката. Нека не забравяме
Статията е част от в.“Европа”
Брой 6, август 1990 г.