„Най-големият учител на застрахователите е Исус Христос: той е създал кауза и е намерил последователи и партньори не сред фарисеите, а сред обикновените хора, към което трябва да се стреми всеки добър застраховател“, твърди проф. д-р Румен Георгиев, който е председател на Съвета на директорите и главен изпълнителен директор на международна застрахователна компания „Европа“. Той същевременно е и председател на Съюза на частните застрахователи в България, вицепрезидент е на Международния съюз на икономистите. Член е на Международната академия по мениджмънт и на Международната бизнесакадемия, както и почетен член на Академията за икономически науки на Русия.
- Какви са застраховките на бъдещето?
- Макар и бавно, ние вървим към: гражданско общество и застраховките гражданска и професионална отговорност, към здравноосигурителна система и медицинските застраховки. Към осигуряването срещу безработица и застраховките „безработица“, към пенсионноосигурителна система и рентните застраховки, към закон за закрила на децата и детските застраховки. Към толерантност към биосферата и екозастраховките, към рационална организация на свободното време и застраховките за спорт, пътуване и рекреация.
- Какви са най-интересните застраховки, които предлагате?
- Екозастраховките са нещо, което направихме първи и у нас все още няма аналог в това отношение. Застраховаме бензиностанции и моторни превозни средства. Ако например стане пътно-транспортно произшествие и от цистерната изтекат вредни вещества, или пък в района на бензиностанцията има разлив на масла или гориво, ние поемаме евентуалната глоба и покриваме щетите, причинени на екологичната среда. Предлагаме застраховка гражданска отговорност за 18 професии – една от тях е за журналисти. Ако журналистът е написал истината, но някой се е засегнал от нея и потърси правата си в съда, ние поемаме защитата му и присъдените загуби. Правим и застраховки на болни от СПИН и рак. Но не ме разбирайте погрешно – ние застраховаме болни, които се подлагат на изпитания на нови лекарства за болестта им. В случай че организмът им бъде увреден в резултат на лечението, ние ги обезщетяваме.
- Застраховали ли сте досега крака на някой футболист или бюста на някоя актриса?
- У нас все още не се правят подобни застраховки. Много малко клиенти биха се намерили. Ако една актриса застрахова бюста си срещу променяне на формата например, шансът бюстът й да се промени е 50 на 50. Но ако 2000 жени се застраховат, рискът е по-малък и цената на самата застраховка пада. В скоро време мислим да експериментираме с подобни необикновени застраховки.
- Много хора смятат застрахователите за мутри…
- Когато младите хора в бъдеще започват да се занимават със застраховане, на пазара няма да ги има „трибуквените“ компании и никой няма да бърка застрахователите с мутри или вратове. Работа за колегите ще има: Нострадамус е предсказал за края на този и началото на следващия век големи катаклизми, което означава много клиенти. Българите са малко повече от 7 милиона, като средната застрахователна премия на глава от населението е към 20 долара. В най-бедната страна от Европейския съюз – Гърция, тя е към 200 долара – бизнес ще има. Вече от една година има закон за застраховането: макар и с правила, които внушават „Вход забранен“, но аз все пак го предпочитам пред „Изход няма“.
Едно интервю на Нина НОРД
Статията е част от в. Нощен труд,
22-23 октомври 1998 г.