Днес повече отвсякога се налага, България да намери своето място в икономическата структура на Европейския съюз. Предвид желанието за интензифициране на икономическия растеж, Съюзът поставя пред членовете си задачата да открият онези предимства, които ще им позволят да се специализират в производството на стоки и услуги с висока добавена стойност. Тази специализация ще фокусира усилията на всяка страна за култивиране на собствените сравнителни предимства, а предпочитаният инструмент е парадигмата на иновациите. За да отговори на това предизвикателство, България създава „Иновационна стратегия за интелигентна специализация“ през 2014 г. Целта на това изследване е да изясни доколко тази Стратегия отразява реалните възможности на местната икономика да повиши добавената стойност посредством иновации в конкретни, посочени в горния документ, технологични области. Резултатите разкриват, че авторите на Иновационната стратегия не са следвали логиката на Европейската комисия и на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за идентифициране на икономическите дейности, които имат реален потенциал като сравнителни предимства и ключови компетентности и, респективно, където може да се очаква най-бърз и устойчив прираст на добавена стойност чрез внедряване на иновации. Поради това и нейната роля в икономическата политика на страната е силно занижена.
Цялата студия може да изтеглите от тук.
Check out the full article in English here.
Разгледайте и презентацията на студията:
Цялата студия може да изтеглите от тук.
Check out the full article in English here.
Статията е част от сп.“Икономика 21“, ISSN: 2534-9457 (Online), ISSN: 1314-3123 (Print)
Брой 1/2018/ JEL Класификатор: M21, O31, O47, P52
Здравейте Професор Георгиев,
Внимателно и с интерес прочетох презентацията, както и пълния текст на студията в междууниверситетското списание.
За пореден път се убедих, че винаги има какво да се научи от Вас, че не само с ентусиазъм и активна академична позиция, но и с висок професионализъм и компетентност поставяте на обсъждане значими проблеми, и по-важното – имате виждане за техния генезис, същност и решаване.
Анализът е болезнен, но точен. Следващото е осигуряване на чуваемост, воля и активност нещата да се случват на професионална основа, каквато Вие предлагате.
Четенето на написаното от Вас е удоволствие и заради брилянтния изказ.
Пожелавам нови творчески успехи, постижения и признания!
Проф. Виолета Цакова,
ваш читател и последовател
УНСС