Книгата на ст. н. с.. к. и. н. Румен Георгиев (Икономическата стратегия и научно-техническият прогрес, Профиздат, 1983 г.) в структурно отношение включва: предговор, четири глави и заключителна част. Наименованието на отделните раздели е в пълно съзвучие с темата — обстоятелство, което я прави хомогенна и издържана в научно отношение. Тя е посветена на изключително актуален проблем, чиято важност произтича от историческите решения на Дванадесетия конгрес на Българската комунистическа партия.
В УСЛОВИЯТА на повсеместна интензификация на народното ни стопанство управлението на научно-техническия прогрес придобива особено важно значение. Изследването на икономическата стратегия на партията в непосредствена връзка с научно-техническия прогрес е изключително благодатна, но същевременно трудна задача. В това отношение книгата на Р. Георгиев далеч надхвърля границите на едно популярно произведение.
На основата на решенията на нашата партия авторът сполучливо анализира условията и характерните черти на възприетата линия на повсеместна интензификация. Той очертава много добре изискванията които тя предявява към научно-техническия прогрес и възникващите във връзка с това проблеми на неговото управление.
В книгатa последователно cе изследват връзките и зависимостите на научно-техническия прогрес с работната си основните фондове, суровинно-енергийните ресурси капиталните вложения и качеството на продукцията. Този подход на научно изследване е методологически издържан, тъй като за изходен момент е възприета класификацията на основните фактори на възпроизводствения процес. Той позволява проблемите на научно-техническин прогрес да се видят е тясна връзка с решаваните в момента социално-икономически задачи, системно да се разгледат главните материални и икономически предпоставки за реализация на съвременните постижения на научно-техническата революция в практиката.
Всичко това ни дава основание да отбележим, че на вниманието ни е предоставено едно научно произведение с, подчертана теоретико-методологична насоченост и същевременно с голяма полезност за практиката. Авторът е съумял да осветли редица икономически проблеми на научно-техническия прогрес и да посочи пътищата за тяхното решаване със завидна обоснованост и точност. Но накратко да изтъкнем качествата на рецензирания труд.
ПЪРВО. Комплексно цялостно и многостранно се изследва проблемът за научно-техничесния прогрес като неразделен елемент, като сърцевина на процесите на интензивно възпроизводство, имащи стратегическо значение за нашето развитие. Средствата, които се използват в това отношение, са надеждни. С помощта на солиден научен апарат са откроени основните насоки, задачи и проблеми на икономическата и научно-техническата стратегия на партията.
ВТОРО. Сериозно достойнство на труда е неговата практическа насоченост. Третираната проблематика и разгледаните пътища за решаване на проблемите са от съществено значение за развитието на страната като цяло и на нейните структурни подразделения. Осветлява се как, по какъв начин програмите и плановете на научно-техничесния процес биха могли да се изграждат на базата на по-пълно отчитане на обективните зависимости между основните фактори и на междуотрасловите връзки при интензивното възпроизводство. Търсят се икономически методи и средства за управление на процесите на обновяване на техническата база и продукцията в съответствие с изискванията на научно-техничесната революция и потребностите на пазара.
ТРЕТО. Особено важно положително качество на книгата е нейният дълбок партиен характер. Цялата разработка има за изходна основа партийните решения на конгреси, конференции и пленуми в изследваната област.
ЧЕТВЪРТО. В стилово и езиково отношение книгата е написана издържано и безупречно. Това обстоятелство следва да се отбележи, защото за съжаление напоследък в много публикувани научни разработки това изискване сериозно се принизява.
Всичко казано дотук прави труда интересен, води читателя към по-голямо съвършенство в мисленето, извисява го в разбирането и осмислянето на третираната проблематика.
НОВАТА КНИГА на ст. н. с. Румен Георгиев е една издържана в научно отношение разработка с подчертани изследователски качества и достойнства. Практическата й насоченост и полезност са безспорни. Тя е предназначена за научни работници, стопански ръководители и широк кръг специалисти от всички равнища на управление, работещи по проблемите на научно-техническия прогрес.
Проф. Иван ДУШАНОВ
доктор на икономическите науки
Вестник „Икономически живот“
07.03.1984 г., бр.10