Това заяви вицепрезидентът на Международния съюз на икономистите Румен Георгиев, председател на Бюджетната комисия на бившето ВНС, при завръщането си от “златния” щат на Америка – Калифорния. Причината за посещението му е редовното годишно събрание на съюза, проведено в началото на ноември в щаб-квартирата на организацията в Сан Франциско. Най-полезни според него са срещите му с американски учени и специалисти, между които президентски съветници, от университета Бъркли и Станфордския университет, както и с бизнесмени от различни краища на света в Силиконовата долина – средоточие на технологическия авангард на Щатите. Не по-малко развълнуван е г-н Георгиев и от красотите на Сан Франциско и крайбрежието.
Това, което направи най-силно впечатление при срещите със западните експерти и бизнесмени – сподели г-н Георгиев, е тяхната тревога за ситуацията в Източна Европа. Крайно критично се оценяват моделите на МВФ, прилагани тук. Основна причина за ситуацията се вижда в различните форми на господстващ монополизъм – от политическия радикализъм до нелегалните форми на срастване на бюрократическите структури и бизнеса.
Първата крачка към изхода от катастрофалната ситуация се търсеше не в силовото преструктуриране на икономиката и прехвърляне на правата на собственост върху частни субекти, а в довеждане докрай на финансовото отделяне на предприятията от държавата и установяването на комплексен държавен контрол върху съвкупните разходи в икономиката и печатането на парите. Всички бяхме единодушни, че без такъв подход е невъзможна истинска и контролирана от държавата приватизация, каза пред “НТ’ г-н Георгиев.
Статията е част от в. Нощен труд,
09 – 10 ноември 1993 г.