- На Националната конференция на БСП при обсъждането на платформата за изборите през септември по-често беше дискутирана платформата на радикалите. За предложенията на Движение „Път към Европа“ и СДП „Европа“ се споменаваше по-рядко. Какво носят те, в какво се изразяват?
- Позицията на Движение „Път към Европа“ и парламентарната група на СДП „Европа“ към предизборната платформа е принципна. В платформата отсъства ясна равносметка какво е станало в страната след миналогодщпните избори. Как да докажем на избирателите, които гласуваха за БСП, че те не са излъгани и пак трябва да гласуват за нея? Как да докажем, че етиката на отговорността, а не етиката на намеренията е сред водещите принципи на партията? Трябва да се даде ясен отговор, че БСП съзнателно се оттегля не от властта, а от монопола върху властта, че този процес продължава и ще продължи и с предстоящите избори. Необходимо е да се каже, че БСП, поставила си три големи цели, отива на новите избори, след като ги е постигнала. Това са: гражданският мир, коалиционното правителство и приетата демократична конституция. Постигането на такива три големи цели не е отстъпление за нито една партия. Просто логиката на промяната е такава, че трябва да бъдем активни не в удържането на властта, а в създаването на предпоставки за гражданско общество, в което властта се осъществява по нов начин, под действен контрол на избирателите. Трябва да се каже ясно, че ние се борим и ще се борим за участие във властта, в рамките на подкрепата, дадена ни в свободни и равноправни избори.
- Това е една точна и добра оценка за тенденциите. А какви цели трябва да се поставят с платформата?
- Основната цел, съответствуваща на тези тенденции, по наше мнение трябва да бъде създаването на конкретни предпоставки за гражданското общество. Именно гражданското общество е общият знаменател на социалната демокрация, т.е. на демократичния социализъм и на пазарното стопанство. От позицията на гражданското общество трябва да си поставим за следващите четири години няколко големи цели, които ще постигнем, ако участвуваме във властта, или ще съдействуваме за реализирането им, ако сме в опозиция.
На първо място, това е приоритетното изграждане на хоризонталните структури, чрез които гражданите се споразумяват, без да се намесва държавата, запазвайки, развивайки субективната цялостност на всеки. Това са борсите, инвестиционните и други фондове, самостоятелните банки, посредническите къщи и т.н.
На второ място, наша задача трябва да бъде и разработването на възловите държавни решения, особено в икономиката, което да става на базата на диалог, на базата на споразумения и компромис на интересите на организациите, социалните групи, гражданите. Нужна ни е публичност в процеса на вземане на решения, а не чрез нея да се узаконяват вече взети решения.
Платформата по наше мнение в недостатъчна степен е проникната от чувството на реализъм. Необходимо е да създадем образ на БСП като партия на възможното. В този смисъл следва да подчертаем, че бърз изход от кризата няма и че онзи, който го обещава, заблуждава хората.
- Какви ще бъдат ангажиментите на БСП в социалната сфера?
- БСП може и трябва да се ангажира в социалната сфера само с две основни обещания: праг на безработицата и социален минимум, а не с „условия за материално задоволен и спокоен живот на всяко българско семейство , както е казано в платформата. Извеждайки на преден план социалната политика и социалното пазарно стопанство, ударението трябва да се постави върху стимулирането на производството, върху стимулиране на въздържането на потреблението в полза на инвестирането, върху стимулирането на печалбите, така че инициативата да не се блокира от забрани и от данъци.
В платформата нищо не се казва за труда, за преодоляване на психологическата леност, обхванала нашето население в условията на уравниловката. Надделяват консумативните виждания. Нашите избиратели трябва да знаят, че държавата вече няма възможност да осигурява друго освен социален минимум и да поощрява индивидуалната инициатива за замогването на всеки човек. В тази връзка БСП ясно трябва да изрази своето положително становище по отношение на частната стопанска инициатива и притока на чуждестранни инвестиции в България. Изобщо трябва да си дадем сметка, че именно от отношението на нацията към тези въпроси зависи до голяма степен приобщаването ни към европейските и световни структури и бързината, с която ще можем да излезем от сегашното бедствено положение.
- Каква е принципната ви позиция за отношенията между БСП и синдикатите?
- Тези отношения са особено важни сега, тъй като в класическия за гражданското общество триъгълник „държава-работник-работодател“ днес преговорите не могат да бъдат икономически равноправни,и редица икономически искания са просто израз на,политическа борба. В платформата трябва ясно да се каже, че по социалните и трудовите въпроси нашата партия ще се стреми да провежда със синдикатите постоянен диалог, ще разработва съвместни становища и законопроекти.
Ако платформата приема за основа препоръките на Движение „Път към Европа“ и СДП „Европа“, тя ще придобие модерен европейски и социалдемократически вид. Заедно с една победа на БСП в изборите какво по-добро доказателство, че партията действително е започнала вече да се променя.
Разговора води РОЗАЛИНА ЕВДОКИМОВА
Статията е част от в. Вечерни новини,
Година XL / Брой 155 (11861) / 9-10 август 1991 г.