Ст. н. с. Румен Георгиев, президент на международната застрахователна и презастрахователна компания „Европа“ АД, пред „Дума“
- Г-н Георгиев, с ваше съдействие на 20 февруари тази година се организира широко публично представяне на книгата на испанския посланик в България г-н Хорхе Фуентес „Европа… Europa“… Какво ви свързва с творчеството на Хорхе Фуентес, бизнес, научни интереси или… думата Европа?
- Знаете ли, дори и да е дума – това никак не е малко. Защото думата е Европа. Европа е и наш общ дом. И всички ние не можем да не мислим за това как живеем и как ще живеем в този наш общ дом. И книгата на г-н Фуентес според мен дава много съществени отговори на тези въпроси.
И съвсем не е случайно, че третата част на книгата е посветена тъкмо на това, което би могло да ни даде сигурност, стабилност и сила в Европа – новия европейски ред.
- Значи ли това, че вие напълно споделяте мнението и оценките, дадени в книгата, за тенденциите в нашия общ дом Европа през последните десетилетия?
- Разбира се, в основни линии смятам тези оценки за коректни, колкото и да е сложно днес да се прецени този труден процес, участници в който сме всички, независимо от това на коя страна от „стената“ живеехме, а и продължаваме да живеем. Бих могъл да бъда и по- придирчив, що се отнася до отражението на нашата българска ситуация в книгата. Но едва ли това ще е коректно по отношение на авторската концепция. Г-н Фуентес се стреми да даде оценката си обективно, но главно от гледна точка на отварянето ни към света. Ето тук виждам центъра на нашите общи интереси. България няма да може да просперира, без да води интензивен диалог със света и, разбира се, с Европа. Аз и моите колеги и съмишленици отдавна мислим и работим в тази насока.
- Да, разбира се, вие бяхте един от лидерите на „Път към Европа“ – фракция в БСП. Но оттогава и до днес сте близък на социалдемократическите политически ориентации. А доколкото може да се види, г-н Фуентес се ориентира в очевидно либерална перспектива за новия европейски ред?
- Знаете ли, днес и в България, и в Европа старите „дясно-леви“ квалификации като че ли губят своя смисъл. Социалдемокрацията навсякъде в Европа и особено в Южна Европа, към която принадлежат и България, и Испания, държи за твърда и ясна правна основа за свободно предприемачество, за ангажиран социален диалог и стабилна държавна политика във всички области на живота, което съвсем не е същото като тоталитарната диктатура от комунистически тип. На нас специално в социалдемократическия клуб „Европа“ са ни близки и общодемократичните духовни ценности, особено уважението към националните особености, към човешките проблеми, към трудностите, които преживяваме в днешната ситуация.
Тук нищо не ни дели от мислите на Хорхе Фуентес. Силно подкрепяме мнението, че Западът не бива да подценява нашите трудности и трябва да ни помогне, защото нашите проблеми са и на Европа, на нашия общ дом.
- Доколко приемате патоса на книгата за необходимостта от ефективна европейска интеграция?
- Като човек от бизнеса, успехът на който е тясно свързан тъкмо с европейската интеграция, не мога да не подкрепя това отношение на г-н Фуентес. Разбирам обаче и трудностите, които ни очакват по пътя към успеха в тази насока. И все пак не мога да не повторя една заключителна мисъл на автора, който смята, че евентуалният успех на дезинтеграционните процеси в Европа „може да се превърне в пирова победа на провинциите и на клановете“.
- Очертава се обаче едно прозападно отношение към пътищата на европейската интеграция. Известни са вашите контакти с руския бизнес, с Русия. Не виждате ли известен стремеж интегрирана Европа да се отгра- ди от Русия, да я изключи от своите структури, особено с оглед на събитията в Чечня?
- Мисля, че г-н Фуентес твърде внимателно се отнася към проблемите на новата геополитичес- ка ситуация, но както се разбира от съдържанието й, времевите граници на анализа не включват тък- мо най-тревожните тенденции в развитието на центробежните сили в бившия Съветски съюз, довели и до конфликта в Чечня. Не мога да давам оценка за нещата вместо г-н Фуентес.
Ще обърна внимание само на тревогата му, споделена по повод тенденциите в бившия СССР непосредствено преди формалното му разпадане.
Тук е мястото да споделя обаче собственото си гледище по проблема. Русия в никакъв случай не бива да бъде изключвана от общоевропейската интеграция. Ако процесът отново попадне в сянката на идеологическите догмати, то не очаквам много от него. Единствено успешна може да бъде само реалната, а по-точно реалистичната икономическа интеграция. Тук думата си трябва да кажат реалните бизнессреди. Само техният прагматизъм и воля поставят преграда към възраждане на старите предубеждения както на Запада, така и на Русия.
Интервюто взе НЕЛИ ДРАГАНОВА
Статията е част от в.Дума,
Брой 38 / 14.02.1995 г.