НАЛИЦЕ е силно несъответствие между инфлацията като икономическа реалност и представата за нея, която се опитват да насаждат управниците в съзнанието на хората.
Икономическата реалност е, че инфлацията в своя корен винаги е структурна. Ръстът на цените показва структурна несъгласуваност в икономиката. Такъв е световният опит.
Представата, която се насажда, е, че инфлацията е валутно-монетарен феномен. Счита се, че с ограничителни мерки, в т.ч. върху частната инициатива, цените трайно ще забавят растежа си, а благосъстоянието на хората ще порасне. С други думи, сваляйки болката и температурата на болния, ще го излекуваме от рак.
Грешната представа поражда грешно поведение на хората и организациите. Тъй като търсенето на отделни стоки и пазарните структури не съвпадат, засилва се черният пазар. Разкриват се възможности със специални договори да се неутрализират ценовият финансов контрол, което допълнително усложнява икономическото преструктуриране. Накрая продължителната ограничителна политика върху цените и доходите води и до значителен недостиг на отделни видове стоки дори в условията на нарастващо производство. Причината е в увеличеното търсене на реални ценности. Това е така дори в условията на силно ограничени доходи, защото намалява индивидуалното инвестиране, което е важна брънка в целия процес. Омагьосаният кръг се затваря.
Единственият механизъм, който би се противопоставил на тези негативни тенденции би разкъсал кръга, са иновациите на база Необходими са асиметрични икономически стратегии, които биха изключили порочната традиция за покриване на инфлацията с нов ръст на цените. Политиците още не са осъзнали това.
Затова смятам, че е невъзможно инфлацията през есента да не пробие валутно-монетарния купол на правителството. Есента е най-консумативният период на годината. Търсенето на валута ще нарасне значително, особено като се предвид голямото закъснение с подготовката на нашата енергетика за зимата. Предстоят плащания по дълга към Лондонския и Парижкия клуб. Държавата масово не връща на фирмите данъчния кредит /главно по износа/, с което блокира парични ресурси при себе си – а това не може дълго да продължава. Постъпленията в бюджета са далече под границата на допустимото.
Потвърждавам прогнозата, че курсът на долара ще достигне до края на годината 80-100 лв. същевременно отрицателният потенциал в икономиката от неадекватните антиинфлационни мерки ще продължава да нараства.