*Конструкт – методологически принцип, синтезиращ теории и модели на науката с процеси и действия (решения) от реалността.
Един от най-големите парадокси на съвременното теоретично отражение на пазарната система от икономическата наука е свързан с това, че независимо от доминирането на формите на нееквивалентна размяна на материални ценности между икономическите агенти, нейното широко течение продължава да изхожда от еквивалентната размяна като единствена висша форма на пазарна целесъобразност и справедливост.
Набира сила обаче и другата научна парадигма, която можем да наречем конкурентна парадигма в икономическата наука. Тя се основава на идеята за нееквивалентната размяна на материални ценности, която се компенсира от „невидимия“ поток от социално-културни ценности и компетенции.
Постигането на конкурентни позиции и реален успех в процесa на конкуренцията не е възможно чрез текущи, тактически решения – нужно е ново стратегическо мислене и организация на стратегическата дейност („миследейност“).
Може да се каже и обратното, а именно, че всяка една стратегия на фирма, отрасъл, град или регион, по същество е безсмислена, ако не е ориентирана към постигане на конкурентоспособност в средносрочен и дългосрочен план.
В тази връзка в презентацията по-долу е направен опит да бъдат изложени основните резултати от изследване на обвързването („прошнуроването“), което все повече си пробива път в практиката, на стратегическите решения и действия на икономическите агенти с водещи теории и модели на икономическата и управленската наука.
Конструктите на конкурентното стратегиране, изложени по-долу, са методологически принципи на този синтез от концептуални разбирания, бизнес умения, опит и компетентности на успешния мениджмънт. Те бяха нееднократно обсъждани през последната година на научни конференции и семинари с млади учени и мениджъри от практиката. Публикуването им (макар и в силно синтезиран вид) има за цел разширяване на диалога и изследванията по въпроса за изграждането на системно отношение към социално-културните ценности и компетенции и собствено-материалните ценности в стратегическото развитие на сложните отворени системи.
Статията е част от сп.“Социолигия и икономика”
Година IV, бр.3/2014 г.
Издава – Висше училище КИА – Пловдив
ISSN 1314-3603