- Г-н Георгиев, нека най-напред напомним на нашите читатели какво представлява Социалдемок-ратическият клуб „Европа“?
- Най-накратко казано, това е парламентарната група „Социалдемократическа платформа „Европа“ от VII ВНС. Както помните, тя напусна БСП и заедно със своите съмишленици и симпатизанти формира Клуба като организация с идеална цел, регистрирана по Закона за лицата и семейството.
Лайтмотивът на нашата програма е: „По-голяма полза за всеки от демократизацията“. Ние сме против изключването на каквито и да е групи хора от участие в демократическия процес. Същевременно търсим такива решения на възловите проблеми, стоящи пред нашето общество, като например приватизацията, които биха били полезни за максимално широк кръг от хора.
Нашият характер като организация е основан на понятията реализъм и компетентност. Не държим на масовостта, а на взаимното доверие в съвместната работа. Учредителите на СДК „Европа“ са с потвърдени позиции в своята област. И преди, и сега те са критични, самостоятелни и с дистанция към политическата конюнктура. Бих по-сочил такива свои колеги като проф. Петър-Емил Митев, Бойко Ко-стов, Константин Косев, Кръстю Пе-тков. Христо Томов и др. Това са хора, обединени от фундаментал-ните ценности на социалдемокрацията.
Нашият стил е основан на прагматизма, достойното и последователно поведение във всички сложни и противоречиви ситуации на днешното ни общество. Търсим диалог, уравновесени и конкретни решения на базата на разума, а не на чувствата.
- Какви бяха принципните Ви несъгласия с БСП, довели до дистанцирането Ви от нея. Продължават ли те и сега?
- Не личи ли от казаното дотук? Ако трябва да бъда по-конкретен, ще ви напомня повода за напускането на депутатите от „Социалдемократическа платформа „Европа“ на общата парламентарна група на БСП. Ядрото на БСП тогава ни отказваше подкрепа в конструктивното взаимодействие с центристките сили във Великото народно събрание. А това обективно водеше до парализиране на работата му и засилване на конфронтацията в обществото.
И тогава, и сега ние не приемаме политиката на БСП, най-вече липсата на реализъм и безотговорността при решаване на фундаменталните въпроси на обществото днес. Пример за това е абсурдният й мандат за съставяне на правителство. Имам предвид скандалния случай „Петър Бояджиев“.
- Кое според Вас наложи формирането на Българския социалдемократически съюз, на който Вие и вашият Клуб сте едни от учредителите?
- В основата стои стремежът ни да разширяваме базата на социалдемократическите ценности и действия в обществото, да изясняваме и пропагандираме актуалността им. Освен това не бива като щрауса да се крием от въпроса за евентуалните избори. Те наближават. И независимо кога ще назрее изборната ситуация, социалдемокрацията трябва да бъде готова за тях чрез конкретна работа с различни социални слоеве. Добра възможност за това дава хоризонталната координация на близките по социалдемократическото си мислене политически формации, каквито са БСДП, БРСДП, АСО /независими/ и нашият Клуб. Тези организации действате различни социални и професионални групи на обществото. Един такъв Съюз дава възможност за по-голямо обхващане на тези групи, което би могло да доведе в бъдеще до появата на една широка лявоцентристка коапиция.
- Може ли според Вас БСДС да се легитимира като социалдемократическа, да речем – конфедерация, в международен аспект?
- По инициатива на БСДС през септември 1993 г. в София ще се проведе Първата източноевропейска социалдемократическа среща на тема: „Самоопределението на съвременната социалдемокрация в Източна Европа“. Ще се обсъдят актуалните проблеми на възстановяването на социалдемократическата стратегия и тактика на политическото действие в Източна Европа в нейния автентичен и актуален вид. Има се предвид осво-бождаването на социалдемокрацията от „болшевишкото наследство“, връщането на автентичните очертания на социалдемократическия проект свързан с идеята за социализъм – такъв, какъвто той е реално приложен в развитите европейски страни.
- Г-н Георгиев, мога да кажа, че това не се отнася до БСДП, която е възприела постановките на Социнтерна, както и отказа от марксизма след Бад-Годесберг…
- Съгласен съм с вас, но това трябва да стигне до широките слоеве от населението, което все още под думата социализъм не възприема движение към по-добро, а само оня изкривен термин, който ни бе насаждан с години.
- А какъв е според Вас смисълът на подписания миналата седмица официален Протокол за сътрудничество между дванадесетте политически формации от Центъра?
- „Социалдемократическият клуб „Европа“ подписа Протокола, защото предвидените в него цели и форми съответстват на нашия стремеж да търсим полза от демократизацията за всеки. Също така повече слоеве и групи могат да се ангажират чрез този Протокол с нашите центристки позиции и убеждения. На базата на разумния компромис, който, както е известно напоследък, е твърде дефицитна стока в нашия политически пазар. Биха могли да ни обвинят, че използваме политическата конюнктура, свързана с известни трудности, изпитвани от правителството на проф. Беров. Само че обвинителите ни ще сгрешат, защото този форум има перспективен характер и не е създаден само за мимолетния ден. Той ще бъде уникално място за редовни срещи на парла-ментарни и извънпарламентарни политически сили. Забележете – този факт е нещо непознато в нашата кратка демократична политическа история. И ние сме неговите създатели.
С разпадането на бившите комунистически режими на преден план особено изпъкна с остротата си националният въпрос. Вие сте свидетел на това, което става в бившите съветски републики. Впрочем защо трябва да отиваме толкова надалеч, когато „Мечката играе в двора на комшията ни“? Надяваме се форумът, които се мъчим да изградим с подписването на настоящия Протокол. да стане бариера по пътя на изострянето на етническите противоречия. С очевидните различия помежду ни ние декларираме своята готовност за сътрудничество, тъй като другите варианти ни поставят пред неразрешими проблеми.
Разговора води: Петя Йотова
Статията е част от в.Свободен народ,
Брой 16, 22-28.04.1993 г.