Хуманната стойност на лева — през юни Банката за стопански инициативи и Държавна спестовна каса осигуряват почивна станция в Каварна за пионери, пострадали от земетресението
Стражишкият ми бележник е като малък речник. В него сa побрани извечни човешки думи: смърт, болка, майка, къща, сълзи, хляб, земетресение, огън, вода, земя, раждане, картина. Има и неизтриваеми като родилна болка гледки. Делнично прострени на откъснатия балкон бебешки дрехи. Раздробена върху креватчетата в детската градина стена. Разполовена черна дъска…
Стражишкият бележник, който безплодно се опитвах да крия от мен самата, се отвори — отново на 7 декември — когато стихията покоси Армения. Заплаках с нейните сухи сълзи. Със сълзите на Михаил Ноев, който в онази стражишка зима докосваше с длан пристигащите фургони. С размазания грим на дежурната по броя, в чиито очи се беше отпечатала снимката на майка Армения.
Тази снимка Бойко Лозанов беше сложил при писмата за гостуването на стоте арменски деца. Тъничка папка, най-точният сеизмограф на милостта на банкерите. В онези дни специалистите от „Минералбанк“, която е и икономически „режисьор“ на телевизионното предаване „За инициативните и предприемчивите“, обсъждали поредното му издание. Насочено към стоките за децата, то било почти завършено. Но нещо не достигало. Витаело около строгата маса и чакало мига, за да бъде уловено. Кой първи е направил предложението да поканят децата, вече няма значение…
Мястото на Банката за стопански инициативи в нашия икономически живот е известно. Тя доказа, че без познаване на банково-кредитната и валутната дейност и най-предприемчивите няма да успеят. Къде се намира „Минералбанк“ в световната класация са посветени само специалистите. Тя поддържа кредитни и други делови връзки с над 360 банки от различни страни. Заема 800-но място — от включените по лондонската класация 2000 банки. Влизането в тази класация се определя не само от големи ватана активите, но и от ред качествени показатели. За илюстрация ще спомена, че само в САЩ действуват 20 000 банки.
Но това, което ще остане в моя бележник, измерва нравствените активи на хората, които сме свикнали да причисляваме към графа „делови среди“. И ето че точно те не се задоволиха само със своята парична лепта за ранена Армения. Те потърсиха хуманния еквивалент на лева. И го намериха — в кратката покана с ДСК до сто арменски деца за 20 морски дни през лятото.
Банкерите не признават празния звън на думата. Но ценят партньорството – във всичките му измерения. Затова сигурно председателят на „Минералбанк“ Румен Георгиев не отказва да поясни подбудите, които иначе не се нуждаят от тълкувание. „Парите не топлят. И докато се радвахме на новогодишния подарък за българските деца — новите стоки за тях — ни болеше за десетките хиляди арменчета, усетили в един миг цялата човешка болка. Рeшението изскочи само. Да поканим някои от тях в България. Да ги приласкаем.“
Това са същите думи от стражишкия бележник вече с обратен знак — носещ пречистване на детската душа.
Останалото е делова работа. Писмо до съветското посолство. Отговор със съгласие и благодарност — още на следващия ден. Връзка със съветския детски фонд „Ленин“. Уговорка с Георги Карамфилов, председател на Държавна спестовна каса, да заемат почивната им станция. Така още хора се присъединяват към доброто дело. С председателя на БГА „Балкан“ Петко Петков — за осигуряване на чартърни полети Ереван — Варна и после обратно. С арменското дружество у нас — за връзка с арменски деца в страната, за да придружават своите връстници в бългаpските им дни. Всичко е уточнено в детайли — и лекарската помощ и предприятията партньори на банката, които ще осигурят дрехи, играчки и всичко нужно за децата.
И една жена, чиято обич да бъде най-добрият лек за тях. Засега знаем само, че се казва Елена Анева. Отличен организатор. Има двама синове. Протегне ли ръце към дете, то спира да плаче. Потвърдило се и тези дни, когато кръщавали в банката девет свои деца… Това научих и от Йорданка Драгова. Тя е само един от банкерите, увеличаващи този необичаен актив. За общото добро на Земята.
Юра ШИШКОВА
Прекрасна е идеята на „Минералбанк“. Целият български народ иска да приласкае децата на Армения. Готови сме да помогнем на всички, кои то предложат идея за почивка на деца или работници от Армения и Таджикистан.
Това са думи на Мария Василева, секретар на Централния съвет на БПС.
Статията е част от в.“Труд”
Брой 21 (12 828), Година LXVI, 30 януари 1989 г.