Своята творческа биография и научната си дейност проф. д-р Румен Георгиев обогати с новата си книга „Делови решения: методология и организация“. Тя се появи на книжния пазар в края на миналата година, след като читателите бяха дали оценката си на другата, по-малка по обем, но също необходима негова творба „Паричната политика като изкуство на баланса“.
Вестник „Застраховател“ обръща голямо внимание на тези изяви на проф. д-р Румен Георгиев не само защото двете му книги представляват интерес и ще са много полезни за дейците в застраховането и осигуряването поради тяхната същност, но и заради това, че той се нарежда между „строителите на българското застраховане“. Положи основите, изгради и ръководи много успешно Международната застрахователна и презастрахователна компания „Европа“, беше радетел за обединяването на всички застрахователи за бързото и качествено развитие на застрахователния пазар.
Има един парадокс в по-новата история на българското застраховане. По едно време, когато бе замразено приемането на нови членове в Асоциацията на българските застрахователи, някои от по-малките компании учредиха Съюз на частните застрахователи и избраха за свой председател именно него – проф. д-р Румен Георгиев, президент на МЗПК „Европа“. Неговото верую, което превърна в цел на дейността на съюза, бе между двете формации, които обединяваха застрахователните дружества, да се изгражда мост за сътрудничество и за взаимни действия най-вече за приемането на Закон за застраховането и въз основа на него за лицензирането на застрахователните компании. За да се стигне до пълен успех – разработките и становищата на АБЗ и на СЧЗ бяха съгласувани и постигнаха своята обща цел.
Ето защо не можем да не признаем приноса на проф. д-р Румен Георгиев за развитието на този толкова важен дял от българската икономика, какъвто е застраховането. И ние го правим с убеждението, че, от една страна, ще изразим уважението си към творческото дело на автора, и от друга, ще улесним читателите ни по пътя им към книгата, като я представим в този брой на вестника.
КАКТО Е ОТБЕЛЯЗАНО И В АНОТАЦИОННАТА БЕЛЕЖКА:
В книгата е разработена концепция за деловите решения като системно обвързан базов процес на „общуване“ с различни видове риск и в различни по характер организации. Тя дава отговор на два жизненоважни за всяка организация въпроса: а) как да се осигури устойчива и удовлетворяваща приоритетност на общите цели на организацията над индивидуалните на работещите в нея и за нея; б) да се изведе и запази дадена организация в състояние на конкурентно превъзходство въпреки непредсказуемо изменящите се външни условия и непрекъснатите опити на конкурентите да неутрализират достигнатото преимущество.
Научната парадигма, от която се ръководи авторът, е интердисциплинарност.
Книгата е предназначена за широк кръг читатели – научни работници, предприемачи и мениджъри в различни сфери на стопанската дейност, социалната сфера, финансите, политици, държавни служители и военни специалисти, както и студенти и докторанти от множество специалности на икономиката, правните и социалните науки, информатиката и др.
За високата стойност на изданието говори фактът, че тя е рецензирана, тоест че са й дали път изтъкнати учени като акад. проф. д.т.н. Иван Попчев от Българска академия на науките и проф. д.ик.н. Нансен Бехар от Софийския университет „Св .Климент Охридски“, който е и автор на предговора, озаглавен НОВИ ИДЕИ, БОГАТ ОПИТ.
/В статията дословно е цитиран предговора, които можете да видите тук/
Разбира се, че няма да ви преразказваме цялата книга, но ще насочим все пак вашето внимание към нейното съдържание, което е в три части, с представените и професионално разработени теми и подтеми.
ПЪРВАТА ЧАСТ е посветена на Теоретичните основи на деловите решения с главите: „Същност и роля на деловите решения“, „Магистрални направления в теорията на деловите решения“ и „Обща характеристика на „инструментите“ за ефективност на деловите решения“. Следват изложения по конкретните проблеми, разработени в параграфи.
ВТОРАТА ЧАСТ е озаглавена „Методология и организация на процесите на вземане на делови решения“ с глави „Деловите решения и системата на управление на организациите“, „Субективни и обективни фактори на решенията“, „Специфични техники на фаза подготовка на деловите решения“ и „Специфични техники при избора, реализацията и контрола на решенията“.
ТРЕТАТА ЧАСТ носи заглавие „Тенденции и предизвикателства пред методологията и организацията на деловите решения“ със следните глави: „Изходни концепции за по- нататъшно усъвършенстване на деловите решения“ и „Икономическият бихевиоризъм и някои феномени в процеса на делови решения“.
Всяка част завършва с кратко резюме, а в края на книгата е публикувано неговото заключение.
За сериозното отношение на автора към разработването на темата и постигането на целта си в книгата говори изключително богатата и разнообразна литература, която е ползвал. Поместени са и съответни приложения, както и резюме на английски език.
Книгата привлича със своя полиграфически вид и с оригиналното си решение за оформлението, особено на първата странична корица по идея на автора.
Ние честитим новата книга на проф. д-р Румен Георгиев, пожелавайки щастлив да е пътят й до нейните читатели!
в. ЗАСТРАХОВАТЕЛ
Статията е част от в. Застраховател,
Брой 6 (287) / 29 март – 12 април 2006 г.