Тук завърши своята работа Осмият световен конгрес на Международната асоциация на икономистите. В продължение на пет дни представителите на много страни дискутираха проблемите за балансираното развитие на промишлеността и селското стопанство.
Фактът, че конгресът беше проведен в Индия, е отражение на порасналата роля и значение на промишлеността и селското стопанство на развиващите се страни в световната икономика. Участието на български учени в работата на конгреса, изнесените от тях доклади предизвикаха интерес към нашия подход в развитието на промишлеността и селското стопанство.
След закриването на този крупен форум ръководителят на нашата делегация ст. н. с. Румен Георгиев — председател на Съюза по икономика при НТС в България и член на Консултативния съвет на Международната асоциация на икономистите, сподели: Конгресът допринесе за разпространяването и популяризирането на нашия специфичен и богат български опит, За запознаването на икономистите от капиталистическите и развиващите се страни с постиженията на социалистическа България.“
Конгресът ясно показа, че в сегашната сложна международна икономическа обстановка развитието на всяка от делна страна е немислимо без търсенето на нови средства за сътрудничество и разбирателство. Необходимо е да се намерят форми на бор ба с протекционизма, за уста новяване на равноправни икономически отношения между всички държави, независимо от социално-политическите им системи и равнището на икономическо развитие.
ДЕЛХИ, 6 декември От нашия кореспондент Валери НАТАН
Статията е част от в. „Работническо дело“
Брой 341/07.12.1986 г.
Доклада на Международния конгрес на ст.н.с. Румен Геогиев и ст.н.с. Божидар Данев (на Английски език) можете да видите тук.