На пръв поглед валутната търговия се възстанови от бруталните движения породени от Швейцарската национална банка преди две седмици, когато тя внезапно изостави валутния борд спрямо еврото. Един по-задълбочен поглед обаче показва признаци на травма. Изненадващото облекчение вчера на монетарната политика в Сингапур допълнително увеличи безпокойството на пазарите.
За франка, следшоковата ликвидност остава променлива. Имаше разширение на спредовете купува-продава, пропаст между цените на които дилърите са склонни да купуват швейцарската валута и други дилъри, които са готови да я продават. Спрямо долара този спред беше 10 пъти по-широк през последните няколко дни в сравнение със средните стойности за 2014, отчетоха анализатори на Дойчебанк.
В това няма нищо чудно. Мнозина дилъри изгоряха при решението от 15 януари на Швейцарската национална банка да изостави ограничението върху франка и валутата изригна, за да поскъпне с 40% срещу еврото. Дори банките, които успяха да избегнат загубата на пари в деня с най-голямо движение на валута в цялата история ще бъдат по-предпазливи.
Имаше също и някои озадачаващи движения. Еврото напредна с 2% срещу швейцарския франк по време на европейската търговия на 27 януари, за да загуби голяма част от печалбите само за няколко часа. Дилърите търсеха обяснение. Може би е имало закриване на къси позиции в еврото или може би Швейцарската банка е интервенирала, за да отслаби валутата си.
Неяснотата е нежелана. Има голяма несигурност около намеренията на швейцарските банкери. Нарастващия баланс от пари в брой в сметките на търговските банки разположени в централната банка подсказва, че последната е интервенирала. При положение обаче, че валутното ограничение вече го няма остава загадка за дилърите какви са тактиките и стратегиите на централната банка.
Примерът от Сингапур може да е уместен. Представител на Швейцарската банка заяви, че политиката на града-държава да държи сингапурския долар в рамките на неразкрит рейндж срещу кошница от валути „заслужава по-внимателно разглеждане”. Както показаха движенията в сряда породени от монетарните власти в Сингапур, този подход също носи със себе си изненади.
Ако примера с Швейцария е модела, който трябва да следваме, валутните дилъри ще трябва да свикнат с един много по-неясен свят.
По материали на световни информационни източници
Статията е агрегирана от тук.
Подготвена от отдел „Анализи валутни пазари“, Бул Тренд Трейдър