Обвързването с еврофондовете не е достатъчно, алармира проф. Румен Георгиев
Бюджет 2007 ще бъде първият от членството на България в ЕС. Затова той трябва да ни мобилизира върху „брънката“, която, ако изтеглим, можем след това да изтеглим и цялата верига. Тази „брънка“ се нарича „средства от европейските фондове“, казва проф. д.и.н. Румен Георгиев, който е вицепрезидент на Международния съюз на икономистите. Ученият се определя като представител на „общността на развитието“, включваща експертите, изследователите, бизнесмените, общинарите, бизнес асоциациите и другите неправителствени организации, които се готвят да работят по оперативните програми със средства от ЕС.
Проф. Георгиев съжалява колегите си, които наричат средствата от фондовете „помощи“, нямащи отношение към бюджета. В програмните документи на ЕС средствата се разглеждат като катализатори на развитието и интеграцията на България, както и на всички останали ресурси по бюджета. Неслучайно Гърция, Испания и Португалия, които много ги използваха и се концентрираха върху интеграцията в съюза, дръпнаха силно напред.
Европейският ориентир
По Националната референтна рамка (от началото на 2006 г.) за периода 2007-2013 г. се очаква България да получи 12,35 млрд. евро. Съвсем естествено е при това „общността на развитието“ да иска да знае какви средства отделя бюджетът за предварително финансиране и съфинансиране през 2007 г. по приоритетите в 6-те национални оперативни програми. „Не за да вземаме, а за да работим“, уточнява проф. Георгиев.
В проектобюджета обаче такива числа липсват. В него думата „приоритет“ не се използва според съдържанието в оперативните програми, а в смисъл на „направление за изразходване на ресурси .
От тази гледна точка критерий за европейското качество на бюджет 2007 г. би следвало да бъде степента, в която той ориентира към приоритетите за финансиране от европейските фондове (ЕФ). Сегашните две паралелни политики и механизми (едната вътрешна, а другата за финансиране от ЕФ) трябва да се интегрират или най- малкото добре да се съгласуват.
Едната ръка не знае какво върши другата
Това интегриране трябва да започва с бюджета, иначе може да не усвоим нищо нито през 2007 г„ нито през 2008 г. Правителството трябва да бъде заставено от парламента да въведе в министерствата програмна организация на работа с матрични структури и технологии, както е в европейските страни. Сега едната ръка, свързана с дадена оперативна програма и средства от ЕФ, не знае какво върши другата, работеща по бюджетните програми. По-точно и едната, и другата почти нищо не вършат, казва проф. Георгиев. Обяснението според него е в пословицата „Рибата се вмирисва от главата“.
Казано с две думи, бюджетът не е достатъчно обвързан с ЕФ и не е направен по принципа на програмното бюджетиране. А по този принцип се е работело в България дори преди 9 септември 1944 г. В противния случай става проста аритметика – вземаш отнякъде и даваш някъде.
Професорът, който е бивш председател на Бюджетната комисия във Великото народно събрание, би желал да предложи при разглеждането на бюджета депутатите да изискат от правителството и внимателно да обсъдят официален документ-анализ „Матрица на проблемите и мерките за съответствие между фискалната рамка, ресурсната обезпеченост и конкретните приоритети в националните оперативни програми за усвояване на ЕФ“. Според него е възможно дори на този етап чрез уточнения и конкретизиране да се направи така, че още от началото на 2007 г. да се работи по приоритетите и мерките на оперативните програми.
Подготвил: Начо Халачев
Статията е част от сп.“Лидер”
бр. 46 (82)/20-26 ноември 2006 г.
ISSN – 1312-5672