Депутатът Румен Георгиев от Социалдемократическа платформа „Европа“, председател на Бюджетната комисия, пред вестник „Движение“
- Г-н Георгиев, бюджетът на републиката макар със закъснение, но е факт. Каква е неговата характеристика? Според вас, чрез него правителството получава шанс за маневриране и разпределение на ресурси от едно направление в друго. Как?
- Бих го определил като силно напрегнат, което се дължи на две причини: на напрежението и неритмичността в приходите на бюджета, дължащи се на спада на производството; на сравнително големия дефицит, породен от необходимостта да се за доволят неотложни потребности. Парламентът прецени, че има неотложни потребности при снабдяването с лекарства, за субсидии в селското стопанство и др., които изискват допълнително увеличение на дефицита с 1 млрд. лв., или от 7.5 на 8.5 млрд. лв. и затова извърши това увеличение.
Характерна особеност е, че Законът за бюджета за 1991 г. бе приет по окрупнени показатели, т. е. той си остана подробно разчетен, но показателите, които влязоха в него, са окрупнени, за да може в динамично изменящата се обстановка правителството да поеме цялата отговорност и да му се развържат ръцете за маневриране и вътрешно разпределение на ресурси от едно в друго направление. Типично е също, че раз ходите ще се извършват в рамките от постъпленията, които Народното събрание формулира. Те са за заплати, стипендии, пенсии, социални обезщетения и помощи, медикаменти, отопление, осветление и т. н. А така също за капитални вложения за пускови обекти в образователната система, здравната и социална сфера, водоснабдяването, пречиствателните станции и други екологични обекти. Тази характеристика на приоритетност е много важна, тъй като в условията на силен недостиг на средства, ако не се съблюдават приоритети те, може да се нанесат необратими поражения на обществото и гражданина.
- Той дава ли някакви благоприятни възможности за по-безболезнено посрещане на безработицата в България?
- Вижте, няма страна с пазарна икономика без безработица. Проблемът е в друго — дали тя е овладяна и дали е в разумни граници, т. е. в граници, определени от преетруктурирането на производството. От тези позиции в момента безработицата у нае е в размер на около 240—256 хил. души (относителен дял от заетите около 7 на сто) и е на границите на допустимото. Тя обаче е много болезнена, тъй като населението не е подготвено да я посрещне. Неподготвено е както психологически, така и материално. Вземете едно средно четиричленно семейство, в кое то двама са ученици, а един е без работен. Заплатата на работещия и натрупванията (парични и имуществе ни) са такива, че семейството не мо же да посрещне последиците от уволняването на единия от членове те. Всичко започва да зависи от обез щетението на безработния и от това дали пак ще може да си намери ра бота. Обезщетенията се заплащат от фонд „Професионална квалификация и насочване“, който е тясно свързан с финансово-бюджетната система. За това със Закона за бюджета за 1991 г. вноските в този фонд се увеличиха от 3,75 на 5 на сто от изплатената работна заплата. Суми те от този фонд ще се използват не само за парично обезщетение на без работните н тяхната преквалифика ция, но и за стимулиране на фирми те за разкриване на нови работни места.
Искам да подчертая, че няма друга сериозна алтернатива на борбата с безработицата, освен разкриването на нови работни места и съживяване на икономиката, Това и правомощията на правителството и то прави крачки в тази насока, но все още считам, че те са недостатъчни, Липсва комплексност в борбата на държавата с безработицата. Това не може да го реши бюджетът за текущата година, а една цялостна комплексна програма, разработена на базата на задълбочено изучаване на икономическото развитие и очакваната безработица. Може би ще бъде интерес но като факт, че първите стъпки на Митеран при избора му за президент бяха свързани е разработването и приемането на т. нар. „План Шварц“ за борба с безработицата и особено сред младежите. Сега у нас около 45 на сто от безработните са млади хора до 30 годишна възраст. Представяте ли си какво значи един младеж в началото на своя път да изпадне в трудова реанимация? И то в условията на силна балканска политизация, която върлува у нас. След това се чудим защо пред посолствата на западните държави чакат да напуснат страната предимно млади хора. Апелирам към правителството за по-скорошно разработване на цялостна програма за борба с безработицата.
- Друг особено болезнен и тревожен въпрос в страната е и приети ят Закон за данъците. Каква е Основната алтернатива за тяхното намаляване?
- Считам, че проблемът е както в общото равнище на данъците, така и в начина на прилагането им и обхвата, Измененията, които се пра вят сега паралелно е приемането на бюджета, ще бъдат насочени главно към изправяне на някои слабости без да се изменят съществено приходите на бюджета и общото равнище на данъците. Като това общо равни ще на данъците може де се изменя само в началото на годината с ця лоетен закон за данъците.
Да вземем например данъка върху общия доход, който засяга все ки трудоспособен гражданин. Бюджет ната комисия твърдо счита, че не облагаемият минимум не може да остане 450 лв., тъй като минимална та работна заплата нарасна на 652 лв., а социалният минимум е вече около 1000 лв. месечно, Ако остане този необлагаем минимум, това означава данък да се взема дори от хора, които са на ръба на екзистенц минимума, На мнение сме необлагае мият минимум да стане колкото е минималната работна заплата, т. е. 652 лв. и да останат приходите от този данък, в бюджета приблизител но същите, като се увеличи данъчно то облагане на високите доходи.
Фрапиращ случай е облагането с данък върху оборота на готовите жилища, Това вълнува много хора, Цената на новоизградените жилища нарасна на около 2000 лв. за 1 кв. метър, Като прибавим и данъка върху оборота, тази цена ще до стигне до 2500—2600 лв. Ако се включи и стойността на терена и раз ходите за проектиране, цената на един кв. м. може да стигне и до 3000 лв. Следователно едно двустай но жилище от 70 кв, м. ще струва около 200 хил. лв. През настоящата година, ако средната месечна заплата достигне около 800 лв,, то българинът може да закупи с нея едва 1/4 кв. м. А в Холандия с една месечна запла та може да се закупи 13 пъти пове че жилнщна площ, т. е. 3.65 кв. м.; в Швеция и Норвегия — около 3 кв. м.; в Чехословакия — 2,08 кв. м. и т. н. Следователно българският гражданин практически е лишен от възможността да закупи или построи свое жилище, тъй като не повече от 10—12 кв. м. ще могат да се из плащат в продължение на 30 години, Затова ние сме за премахване на да нъка върху оборота на всички го тови жилища, изградени чрез възлагане.
Възниква проблем и с данъка върху оборота на учебниците и учебните помагала, включително и тетрадки те. При сегашната величина на данъка цената на един учебник за ВУЗ ще надхвърли средно 100 лв., а за някои учебници ще достигне и до 200 лв. Мнението на комисията по този въпрос е те да бъдат освободени от данък върху оборота. Това няма да повлияе съществено върху приходите на бюджета, а същевременно ще спаси подрастващото поколение от духовна разруха.
Въпросите зададе: Розалина ЕВДОКИМОВА
Статията е част от в. Движение,
Година II / Брой 30 (62) / 15-21 август 1991 г.