Българският фондов пазар се намира в трайна низходяща спирала през тази година. Вина за неблагоприятната динамика имат събития като: натрупаните негативи от политическите кризи от 2013 и 2014 г., когато две редовно избрани правителства приключиха предсрочно мандата си; фалитът на Корпоративна търговска банка (стопанската група около банката и мажоритарният й собственик формираха голяма част от борсовия оборот); промените в пенсионната система (възможността да се прехвърлят частни партиди от частните пенсионни фондове към НОИ и обратно); напускането на пазара на голям институционален инвеститор, какъвто е Роял Банк Ъф Скотланд и управляваните от дружеството индексни фондове, базирани на SOFIX; недостатъчната инвестиционна култура на населението; лошото корпоративно управление на редица публични компании и др.
За сравнение през 2014 г. и през първите две тримесечия изключително възходящо е развитието на фондовите пазари в Европа и САЩ. През третото тримесечие е налице корекция на всички фондови пазари, но спадът все още е с характеристика на корекция на дългосрочния възходящ тренд, а не на започнал мечи тренд. Индексите в Северна Америка и в редица страни от континентална Европа успяха да изтрият загубите от финансовата криза и формираха нови максимуми. Дори румънският капиталов пазар, който в географско отношение е по-близък до страната ни, отбелязва много по-добро развитие. Румънският борсов индекс BET от 10 813 пункта през пиковата 2007 г. се срина до 1 890 пункта по време на кризисния месец февруари 2009 г. и постепенно се възстанови до над 7 110 пункта към 18.9.2015 г. т.е. в момента той се намира на около 34% под историческия си максимум. Българският SOFIX от 1 950 пункта през 2007 г. се срина до 250 пункта през 2009 г. и от няколко години не успява трайно да прехвърли 500-те пункта, а в последните месеци гравитира около 450-те пункта, или все още е с над 75% под върховата си стойност.
Борсовата активност е функция от ценовата динамика, като зависимостта е правопропорционална, т.е. с увеличаване пазарните оценки на публичните компании се засилва интересът на инвеститорите, в т.ч. и международните индивидуални и институционални инвеститори, към пазара. При низходяща борсова динамика от последното тримесечие на 2014 г. и от началото на 2015 г. е нормално показателите за дейността на българския фондов пазар и интересът към него да се понижават.
Въпреки низходящата динамика на БФБ активите на инвестиционните фондове както и на пенсионните фондове нарастват рекордно. Прирастът на активите на местните инвестиционни фондове до голяма степен се дължи на увеличаване на вложенията на домакинствата. Ниските лихви и увеличаването на рисковия апетит на домакинствата стимулират търсенето на алтернативи на банковите депозити, като доказателство за това е и прирастът в управляваните от инвестиционните посредници клиентски активи, както и активите на управляващите дружества.
Интерес към продукти на капиталовия пазар има, и той нараства, но засега интересът към финансови инструменти с експозиция към БФБ не е много голям. Могат да бъдат изброени следните фактори за положителна динамика на капиталовият пазар в страната, българският фондов пазар в частност:
• Низходящата динамика на лихвите по кредитите и депозитите се превърна в дългосрочна тенденция, която най-вероятно ще продължи и през следващите няколко години.
• Икономическата конюнктура в страната се подобрява значително от началото на годината, износът нараства, расте и вътрешното търсене, като всичко това е съпроводено с намаляваща безработица и повишаващи се доходи на населението.
• Водещите акции и индекси на редица международни фондови борси се търгуват или на исторически максимуми, или близо до историческите си максимуми. Борсите в региона започват да се събуждат, като румънският борсов индекс BET е на нива около 30% от историческия си максимум, при далеч по-слабо представяне за SOFIX.
• През първото полугодие на 2015 г. българският фондов пазар успя без големи сътресения да поеме акциите за милиони левове от закритите инвестиционни фондове на Роял Банк Ъф Скотланд, базирани върху акции от индекса SOFIX.
• Активите на управляваните от пенсионноосигурителните дружества фондове нарастват до рекордните 8.8 млрд.лева, което ги превръща в един от водещите институционални инвеститори. Преобладаващо средствата са им инвестирани в облигации и депозити и около една трета в акции и дялове от инвестиционни фондове. Пенсионните фондове могат да участват във финансирането на пътища, големи тунели и мостове и др. съоръжения, с приходите от оперирането на които могат да си възстановят инвестициите.
• В ход е първично публично предлагане на акции на високотехнологична компания Сирма Груп Холдинг АД, което освен възможност за инвестиции представлява и тест за способността на капиталовия пазар да финансира бизнеса. Компанията реализира десетки милиони продажби и работи с добра и повишаваща се брутна и нетна рентабилност на продажбите. Над 50% от приходите на компанията са от износ, като клиенти на групата са големи мултинационални компании. При успешно първично публично предлагане, средствата ще бъдат насочени към международната експанзия на компанията.
• През следващите месеци се очаква и първично публично предлагане на бързорастящата компания Смарт органик, която произвежда популярните биодесертчета Roobar. Компанията работи при много висока рентабилност, като с разрастването й износът става основен фактор за продажбите и печалбата й. С набраните от публичното предлагане средства компанията ще продължи експанзията си. Като бележка към мениджмънта на двете компании и на инвестиционните посредници и специалисти, които ги съветват, може да се отбележи, че публичните предлагания биха имали по-голям успех, ако на инвеститорите бяха предложени конвертируеми привилегировани акции. Много по-лесно би била възприета емисия със 7-% годишна доходност (спрямо емисионната стойност), която след пет/седем години да се конвертира в обикновени акции.
Подготвена от отдел „Анализи валутни пазари“, Бул Тренд Трейдър – ас. Петър Пешев