ИНОВАТИВНА НАУЧНА ПУБЛИКАЦИЯ
Проф. д-р ик.н. Людмил Петков
На книжния пазар се появи една твърде нестандартна научна публикация – „Стратегиране и конкурентоспособност”. Неин автор е известният финансист – управленец, изследовател и университетски преподавател проф. д.ик.н. Румен Георгиев.
Глобализацията на икономиката и съпътстващите я финансови и икономически периодични кризи неминуемо засилват неопределеността на бизнес средата, в която функционират фирмите. Рисковите ситуации поставят под заплаха техните резултати при неумело и неадекватно управление. А то от своя страна се нуждае от знания, които да му позволят да бъде ефективно. Именно такива знания всеки предприемач и мениджър може да получи от монографията на професор Румен Георгиев. Тя е синтез от теория, методология, методика и инструментариум за стратегическо управление на конкурентоспособността. Тя е своеобразен наръчник на предприемача за превръщане на риска при умело и компетентно управление в източник на конкурентоспособност. В същото време учебникът – монография, както е определил книгата си авторът представлява академично ръководство, полезно за две целеви аудитории – за студенти от професионалните направления „Икономика”, „Администрация и управление”, и за мениджъри от средно и висше равнище.
Най-важната отличителна характеристика на учебника-монография е акцентирането на методологията – т.е. на осъзнати, възприети методи, които превръщат научните знания в практически управленски стратегически решения за управление на конкурентоспособността. Затова той поднася знания по специфичен начин – интегрирано осмисляне и усвояване на „икономическото съдържание на стратегиите в организациите”. За целта, от една страна, са използвани теоретичните концепции на водещи автори в областта на съвременната теория за конкуренцията и стратегиите, и от друга – реални ситуации за практическо реализиране на конкурентни фирмени стратегии, осъществено на базата на тези концепции. Стратегирането и стратегиите на фирмите се разглеждат като основен водещ фактор за постигане на конкурентоспособност. Установени са методологичните принципи на обвързване на закономерностите, разкрити от икономическата наука с обосноваването, с аргументирането на конкретните стратегически решения на организациите и фирмите. Това авторово разбиране е прокарано последователно през съдържанието на всичките глави на монографията – учебник.
В съвременната наука има няколко добре идентифицирани школи за стратегическо управление, които изучават въпросите на разработването и реализацията на стратегии за развитие на организациите в публичния сектор и бизнеса. Всяка от тях има свои специфични особености. Авторът приема за методологична база подхода на т.н. предписващи школи, при които водеща роля имат обективните граници на поведение, налагани от анализа за състоянието на външната и вътрешната среда. По този начин той подчинява цялостното си изследване в монографията-учебник на практическото приложение, като предпочита „школата на позиционирането“, най-призната от науката за управление и, което е по- важно, намираща широко приложение в бизнеса. Това ще рече, че организацията, компанията, фирмата може да развива своя конкурентен капацитет като използва ресурсно компетентностния подход и създава стратегията си на основата на важните за нея ресурси, иновации и мрежи за съвместни ценности. Ето защо анализите на автора излизат извън пределите на тесните традиционни разбирания за същността на понятията „конкуренция” и „сътрудничество”. Те се разбират и използват в динамично взаимодействие на основата на парадигмата „конкурентно сътрудничество”. Сътрудничеството не се третира като поведение на любезност, а като компетентност.
Съдържанието на монографията – учебник е структурирано в единадесет глави. В първите три глави са изложени базовите принципи на стратегирането, разбирано като разработване и приложение на стратегия за развитие на базата на съвременната теория за конкуренцията и конкурентоспособността. В главите от четвърта до девета са разгледани основните методологически постановки и методологически инструменти на стратегирането: целеориентирането; моделите за сканиране на конкурентната вътрешна и външна среда; използването на конкретни принципи и практики за използване на еталонните стратегии. Насочеността на изложението е към прилагане на устойчиви конкурентни предимства, базиращи се на качествено взаимодействие с партньорите, потребителите и обществото. Последните две глави съдържат обвързването на целите, конкуретните позиции, намеренията за действия и контролинга по реализацията на стратегията. Контролингът се възприема като стратегически мониторинг на процесите и контрол за постигане на резултатите, посочени в целите на стратегията и се базира на концепцията за балансираната система от показатели.
Структурата на книгата и изложението в цялост са съобразени с изискванията за качество на обучението, препоръчани от Европейския фонд за развитие на мениджмънта (EFMD) и Между-народната академия по мениджмънт (IAM). Поднасянето на знания отговаря на компетентностния модел на овладяването им с изпол-зване на специфични технологии за учене. Към всяка глава има разработени въпроси, казуси и тестови задачи.
Знанията, съдържащи се в книгата „монография-учебник”, спомагат за успешно стратегиране с оглед придобиване и развитие на конкурентоспособност. Те обогатяват стратегическото мислене като главен компонент и първоизточник на стратегирането в организацията, компанията и фирмата. Поради това публикацията има комплексна полезност. Тя може да се ползва от мениджъри на всички нива – от държавни управленски институции, компании и фирми. Полезна е и за преподаватели, изследователи и студенти.
Статията е част от сп. Бизнес управление 2/201
Иновативна научна публикация – Проф. д-р ик.н. Людмил Петков