- Г-н Георгиев, с какво новата ви книга „Стратегиране и конкурентоспособност“ ще бъде полезна на мениджърите?
- Действащи мениджъри обикновено не обичат научните обяснения, нямат време за това. Те търсят средства и инструменти, които да водят до резултат, но в книгата ще намерят споделен световен опит, синтезиран чрез научни изследвания. Това са модели, казуси и инструменти за вземане на стратегически решения, които доказано водят до конкурентни предимства. Те са подбрани и въз основа на моя дългогодишен опит на различни равнища на управление.
- А ползата за студентите бъдещи мениджъри и икономисти?
- За тях обучението по книгата е обогатено с подбрани модели и казуси, а също с инструменти за самоконтрол и проверка на усвоеното. Студентите имат повече време за задълбочаване от действащите мениджъри.
- Фирмите ще намерят ли отговор на въпроса как да оцелеят в трудната бизнес среда, в която се намираме?
- Какво значи да оцелеят? Въпросът за оцеляването за мен е равносилен на това дали да се използва евтаназия в една предсмъртна ситуация, или да продължи мъчителната агония. Това не е икономическо понятие в дългосрочен аспект. Книгата насърчава дългосрочното мислене. Аз разкривам по какъв начин успешните фирми при текущите си решения концентрират вниманието си върху ранните, изпреварващите индикатори за успех. В този аспект всяко едно предприятие е уникално, общото са правилата на ситуационното осмисляне на движението.
- Според доклад на ЦРУ икономиката в съвременния свят е воина, а вие я разглеж-дате като „война“ и „мир“ едновременно?
- Това е така, защото в разбирането за сътрудничество в бизнеса най-често се влага това, което по принцип се преследва от закона – картел, ценово ко- алиране, задкулисно разпре-деление на вече създадената стойност. Но лъжата и нелоял-ността могат да имат само краткосрочен ефект. В книгата сътрудничеството се разглежда в друг аспект. Набляга се на това как да оценяваме и предвиждаме рисковете при дългосрочно- то развитие на потребностите на крайните потребители, а също при взаимодействието с конкурентите, с които си партни- раме за създаване на по-голяма стойност. Това е сътрудничество, което днес е стратегическа необходимост: без него няма учене от добрите постижения на другите, няма съвместно из-ползване на иновациите.
- А ако няма добра среда за честна и прозрачна конкуренция?
- Без да спорим кое е по-важното – „яйцето или кокошката“, в книгата се извеждат и ключовите общонационални задачи, в това число на държавата, по развитие на конкуренцията в днешните условия на глобализация, високи технологии и турбулентност. Анализирам ги обаче от гледна точка на най-важното според мен, а то е каква трябва да бъде промяната в бизнес мениджмънта по отношение на фирмената роля и въздействие върху конкуренцията. А оттук – и каква трябва да бъде поддръжката за конкуренцията на държавата. Без активност „от долу“ промените „от горе“ стават бавно и трудно.
Подготвил: Леонора ЛЕКОВА
Статията е част от в.“Преса”
08 ноември 2013 г.