- Актуалност
В съвременната информационна епоха при конкуренцията между фирмите се очертават нови реалности. Нараства нейната динамичност и многомерност, което се дължи на повишеното значение на интелектуалните и информационни ресурси за развитие на бизнеса. Многомерността на конкуренцията става една от основните характеристики на Четвъртата индустриална революция (Индустрия 4.0), пряко свързана с развитието на иновациите и информационните технологии, с усложняването на технологическите процеси и създаваните продукти при дигитализацията, роботизацията и автоматизацията на процесите, с появата на нови бизнес модели и динамични структурни и качествени размествания във всички отрасли на световната, европейската и националната икономики.
Дългосрочни устойчиви успехи в ефективността постигат фирмите, които при нарастващата многомерност на конкуренцията и по-висока неопределеност, умеят да работят, освен с традиционните, и с набралите значителна мощ, нови конкурентни сили на пазара: когнитивност, иновативност и партньорство. - Основен проблем, предмет на дисциплината
Основен проблем на ефективността на фирмите в съвременните условия става разгръщането на тяхната способност да се конкурират в дългосрочен период (стратегическата конкурентоспособност), която все повече се разглежда от икономическата наука и по специално от Теорията на конкуренцията като позиция, потенциал или поведение, което обвързва конкурентните процеси с дългосрочната ефективност. Бързите технологични промени в дигиталната икономика и общество ускоряват продуктовите цикли и бизнес цикли в икономиката, равновесието става по-трудно, бизнесът се превръща в поредица от залози. Конкурентната стратегия на фирмите все по-вече се разглежда като начална насока и динамичен процес на конкуриране (стратегиране), а не като формализиран документ или „карта за движение“ . Повечето фирми постигат дългосрочни и устойчиви резултати в ефективността си на базата на: а) механизми за потвърждаване на ключови фактори за успех; б) създаване и потвърждаване на конкурентни предимства; в) използване на неочаквано възникващи възможности за развитие. - Цел и обхват на дисциплината
Целта на дисциплината и в частност на книгата е да подпомогне усвояването на базови формати и инструменти за конкурентно стратегическо мислене и действие (миследействие) на предприемачите за постигане на висока и устойчива ефективност на фирмите. Изхожда се от споделения от Д. Кейнс и множество икономически светила подход към икономическата наука не като към учение, а по-скоро като към „апарат, техника за мислене“.
Дисциплината е разработена така, че книгата „Конкуренция и фирмена ефективност“ създава „сценария“, който се допълва и реализира чрез платформа за дистанционно интерактивно обучение. Същевременно книжният вариант самостоятелно може да се използва в качеството на „работна тетрадка“ при задочни форми на обучение. Ако се ползва терминологията на Европейската програма „Хоризонт 2020“ – инструмент МСП, то „сценарият“ е иновационния бизнес модел на дисциплината, а електронната платформа – „прототипа“, който сега в процеса на обучение в Международното Висше Бизнес Училище тестираме и при необходимост интерактивно ще усъвършенстваме.
За култивирането на конкурентно стратегическо мислене е важно разбирането какво представляват следните когнитивни елементи:Култивирането на гъвкаво прилагане, във взаимодействие, на дедуктивни и индуктивни методи в стратегическото конкурентно мислене изисква осъзнаване на природата на съществуващи успешни ментални модели и инструменти, разработени от Теорията на конкуренцията и на тяхното обвързване с детайли от съществуващата конкурентна среда на бизнеса. Същността на книгата и платформата е обучаваните, чрез множество примери, въпроси, казуси и игри във връзка с прилагането на 12 такива модели, да могат да отрепетират преминаване от детайлизиране на моделите към системна аналогия, нови съждения и принципи, които променят възприемането на конкурентната среда. Стъпва се на научното виждане, че имено аналогията е един от най-важните елементи на индукцията и творчеството.
В платформата, освен електронния вариант на книгата (електронния учебник) и други базови информационни източници, са включени над 50 затворени тестови въпроси, 8 комплекта от казуси и отворени въпроси в качеството на интерактивни варианти за оценка, дискусионен форум „Творчество и иновации за конкурентоспособност“, учебни игри и 29 теми за курсови работи (реферати за презентиране). - Подцели, по които се формира конкурентно стратегическо мислене в нови формати
- Осъзнаване и тренинг на умения как чрез ориентиране на мисленето към повишаване на потребителските ценности и икономическата стойност на бизнеса да се поддържа и развива конкурентния потенциал на фирмите (формат „Стойностно (ценностно) ориентиране на бизнес процесите”).
- Осъзнаване и тренинг на умения за конкурентно сътрудничество (co-opеtition) при организиране на социално-икономическото взаимодействие между фирмите, участващи в създаването и разпределянето на стойността (формат „Конкурентно сътрудничествo”).
- Осъзнаване и тренинг на умения за постигане на определяща роля на „ключовите компетентности“ и „иновационното бизнес моделиране“ при разгръщането на конкурентния потенциал на фирмите (формат „Интелектуална специализация за развитие на фирмата“)
- Осъзнаване и тренинг на умения за комплексен стратегически контролинг за постигане на фирмена конкурентоспособност и ефективност чрез балансирана система от ключови показатели (формат „Балансирана система от показатели-БСП 4“)
- Осъзнаване и тренинг на умения за фирмено целеполагане и развойна активност чрез стандарти за конкурентни предимства, задавани от фирми и индустрии на международните пазари, при обосновани възможности за производителност и развитие на компетентности в българската икономика (формат „Международни хоризонти за фирмена и национална конкурентоспособност“).
При работата си с предложените материали помнете, че успешните мениджъри не са теоретици-изследователи, но в практиката при вземане на стратегически решения подсъзнателно се ръководят от усвоените при обучението ментални модели. Именно те са основата за непрекъснато лично развитие и специализация в уменията. Тъкмо това е „нещото“, което ги кара да мислят и вярват, че действията им ще доведат до желания дългосрочен резултат. В съвременните условия без осъзнато прилагани концептуални модели и формати за причинно-следствени връзки в областта на иновационния бизнес и конкуренцията става невъзможно прозрението за хода на събитията и постигането на конкурентоспособност и устойчива ефективност.
Проф. д.ик.н. Румен Георгиев
„Устойчивата ефективност на фирмите изисква познаване на съвкупности от различни обективни обстоятелства. Книгата на проф. Румен Георгиев разкрива водещи практики и инструменти за изследване и оценка на ситуационния потенциал и логическо разгръщане на тези обстоятелства в процеса на конкуриране. Уникално е, че авторът не предлага готови рецепти, а провокира бъдещите и настоящите мениджъри за иновативно икономическо мислене, води ги в тяхното самообразоване и практическа дейност, като осигурява отправни точки, подпомагащи техните разсъждения.“
Доц. д-р Цветана Стоянова,
УНСС – катедра „Управление“
Здравейте,
Интересувам се откъде може да се закупи това издание?
Здравейте,
Книигата „Конкуренция и фирмена ефективност” можете да намерите в следните книжарници:
– Книжарницата на МВБУ – Център за дистанционно обучение – гр. София, ул. „Винсент ван Гог“ 7, 1407
– Книжарницата на УНСС – Ректората
– Книжарницата на Стопанския факултет на СУ – бул. Цариградско шосе 125, бл. 3.
Здравейте, проф. Георгиев!
Аз съм ваша бивша студентка от Софийски университет. Хареса ми подхода и съдържанието на новия Ви курс “ Конкуренция и фирмена ефективност“. Считам, че ще ми бъде полезен в настоящата ми работа. Въпросът ми е следния:
Има ли възможност да завърша дистанционно курса в Международно висше бизнес училище, където прочетох, че го преподавате, но при условие, че не карам магистратурата към която е той?
Ще очаквам вашия отговор!
Предварително благодаря!
С уважение,
Анна-Мария Рачева
Проф. Георгиев като Ваш колега следя отблизо и в развитие Вашия иновативен подход към преподаването на сложни концепции като конкурентоспособността и стратегирането. Упорството и трудолюбието, с което се правихте с немалкото предизвикателства по пътя на осъществяването на проекта заслужават моето искрено уважение.
Колкото до самата книга, смятам, че е построена на здрава логическа основа и цели създаването на умения за анализ и развитие на фирмената конкурентоспособност. Факт е, че конкурентоспособността е толкова комплексен феномен, че всеки опит да се използват еднакви за различните предприятия фактори и показатели за подобряването й е обречен. От друга страна съществуват бизнеси, които подобряват конкурентоспособността си постоянно. По всичко изглежда, че конкурентоспособността изисква преди всичко иновативно мислене и активно взаимодействие с останалите икономически агенти. В този смисъл считам, че вие сте прав път – с книгите, електронната платформа и блога си, създавате условия за култивиране на подходящо мислене, използвате различни, потвърдени в практиката, теории и модели за конкурентоспособността, за да подтикнете читателя не да копира чуждото, а да разсъждава като иноватор. Този подход, всъщност, е подходът към икономическата теория, споделян от множество икономически светила. Кейнс казва, че икономическата теория не е учение, а апарат, техника на мислене. Ясно е, че култивирането на иноватори не може да стане с една книга или един курс – то е функция от специфичната обществена околна среда, но една книга или един курс може да постави добро начало и помогне на потенциалните иноватори да открият и развият своето призвание и силни страни.
Надявам се книгата ще бъде добре приета от обществеността и да стане част от системната промяна на обществената гледна точка по отношение на начина на конкуриране и стимулиране на иновациите. Предприемаческите умения са ключови за нашето икономическо развитие, но сравнена с тези на развитите страни, нашата икономика изпитва сериозен недостиг от тях.